Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Najlepszy tusz do mojej pieczątki

tusze do pieczątek



Najlepszy tusz do mojej pieczątki

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy mógłbyś używać w swojej pieczątce innego koloru tuszu niż czarny i co zrobić, jeśli pieczątka nagminnie rozmazuje się lub źle odbija na niektórych powierzchniach, nasza porada jest właśnie dla Ciebie.

Jaki tusz do pieczątek?

Nikt nie chce popełniać błędów na samym początku swojej działalności, dlatego już w momencie wyboru stempla firmowego warto zadać sobie pytanie - czy muszę używać czarnego tuszu do pieczątek, czy lepiej zdecydować się kolor fioletowy? Czy wybór koloru jest regulowany przez normy prawne?

Zarówno kolor jak i rodzaj tuszu do pieczątki ma niebagatelne znaczenie - w zależności od zastosowania może być mylony z branżą lub instytucją, do której nie należy twoja firma. Innego rodzaju tuszu należy używać na papierze, a innego na przeźroczystej folii czy metalu - czy wiesz jakiego?

Jaki kolor pieczątki wybrać?

Nie istnieją szczególne regulacje odnośnie używania określonego koloru tuszu do stempla. Najpopularniejszy jest oczywiście czarny, choć czasem warto z niego zrezygnować na rzecz innych barw. Z biegiem czasu zastąpił on nawet kolor podstawowy - fioletowy i używa obecnie większość przedsiębiorstw i spółek. Co ciekawe, instytucje państwowe z przyzwyczajenia pozostały przy tradycyjnych kolorach pomimo tego, że zostały zniesione wszelkie regulacje prawne odnoszące się do kwestii kolorystycznej tuszy.

Kolor tuszu pieczątki

Używanie kolorowych pieczątek ma swoją szczególną historię: - kolor czerwony - pieczątki administracji państwowej, sądownictwo, przedsiębiorstwa państwowe, straż pożarna, biblioteki publiczne, szkolnictwo itd.,

- kolor zielony - pieczątki straży granicznej i znacznej części jednostek związanych z leśnictwem i rolnictwem,

- kolor fioletowy - używany jako kolor podstawowy pieczątek.

Jakie mają znaczenie kolory pieczątek używane przez większość firm?

- czarny - autorytet, kompetencje, wyciszenie, spokój,

- fioletowy - tajemniczość, panowanie nad emocjami,

- czerwony - optymizm, walka z przeciwnościami, aktywność, energia,

- niebieski - świeżość, przestrzeń, spokój,

- zielony - natura, spokój, dbałość o środowisko.


Czerwony tusz do pieczątek

Rodzaje tuszy do pieczątek

Poza rozróżnieniem kolorystycznym, warto podkreślić różnice w składzie poszczególnych tuszy. W standardowych pieczątkach używa się tuszu wodnego. Jeśli powierzchnia cechuje się niską chłonnością, warto wybrać tusz szybkoschnący. Jaki tusz do pieczątki będzie najlepszy? To zależy od rodzaju stempla i podłoża. Poniżej przedstawiamy rodzaje tuszy do pieczątek i ich przeznaczenie.

Tusz wodny do stempli

Tusz do pieczątki jest produkowany na bazie wody, co daje mu dosyć rzadką konsystencję. Jest to tak naprawdę mieszanka barwników, pigmentów, glikolu, gliceryny, środków wiążących, odrobiny alkoholu i oczywiście wody. Idealnie nadaje się on do stemplowania płytkami wykonanymi zarówno z gumy jak i fotopolimerów. Jest to tusz szybkoschnący, jednak można go stosować wyłącznie na chłonnych nawierzchniach takich jak papier. Najczęściej używa się go do stempli ręcznych i automatów samotuszujących. Plusem tuszu wodnego jest dokładniejsze odbicie nawet skomplikowanych wzorów.

 


Kolorowe tusze do pieczątek

Tusz olejowy - do jakich pieczątek?

Tusz do stempli jest produkowany na bazie oleju, dzięki czemu ma gęstszą konsystencję niż tusz wodny. Jest on mieszaniną pigmentów, barwników, środków wiążących i oczywiście olejów. Nadaje się idealnie do powierzchni porowatych takich jak papier o większej gramaturze, karton. Stosowany jest do frankownic oraz do ręcznych i samotuszujących pieczątek z metalowymi płytkami.

Tusz alkoholowy

Składa się z podobnych składników jak pozostałe tusze, ale zamiast wody czy oleju miesza się je z alkoholem. Tusz alkoholowy służy do odbijania stempli na wszystkich gładkich powierzchniach takich jak folia czy akryl, ponieważ jest najszybciej schnącym tuszem. Stosuje się go do stempli ręcznych z płytkami wykonanymi z gumy lub innymi, wykonanymi z odpornych na alkohol materiałów.

Tusz pigmentowy

Jest bardzo gęsty - dlatego potrzebuje dużej ilości czasu do całkowitego wyschnięcia. Doskonale kryje i po wyschnięciu nie ulega rozmazywaniu. Ten rodzaj tuszu stosuje się głównie do celów artystycznych - np. do embossingu.

Tusz hybrydowy

Tusz jest połączeniem właściwości tuszu wodnego i pigmentowego. Charakteryzuje się rzadszą konsystencją i podobnie jak tusz hybrydowy jest stosowany do celów artystycznych.

Tusz kredowy

Tusze kredowe doskonale kryją i szybko schną. Ten rodzaj tuszu jest również stosowany do celów dekoracyjnych, dając po odbiciu matowy, kredowy wzór.

Przechowywanie tuszy do pieczątek

Warto zadbać również o odpowiednie przechowywanie tuszy do pieczątek, aby maksymalnie wydłużyć ich okres użyteczności. Po otwarciu powinny być jak najszybciej zużyte, ponieważ w innym przypadku szybko ulegną wyschnięciu. Powinno się je przechowywać w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej, aby trwałość koloru tuszu w pieczątce mogła wynieść do 5 lat w przypadku tuszy wodnych oraz do 1 roku przy tuszach alkoholowych.

Sprawdź: Jak czyścić pieczątki

Tusz do pieczątki ma znaczenie

Kolor czarny nie jest dłużej jedyną możliwością kolorystyczną - warto zastanawiać się nad wybraniem innej barwy, dzięki której pieczątka będzie odróżniała się od pozostałych kolorów na dokumencie. W zależności od przyszłego przeznaczenia pieczątki firmowej, należy dobrać odpowiedni rodzaj tuszu. Można wybrać tradycyjne, służące do pozostawiania stempli na dokumentach lub wersje przeznaczone dla artystów. Istnieje również grupa specjalnych tuszy do stempli zostawiających odbicie nawet na takich nawierzchniach jak szkło lub metal. Warto podkreślić, że każdy z nich ulega naturalnemu wysychaniu, dlatego odpowiednie przechowywanie wydłuży maksymalnie okres jego przydatności.

 

Przelew online
Znajdź nas: