Proszę czekać...

³adowanie danych...
do góry
Porady

Dokumentacja medyczna a prawa pacjenta

Dokumentacja medyczna a prawa pacjenta

 

Zdarza siê niestety, ¿e chorujemy… Czasami konsultuj±c siê z ró¿nymi specjalistami potrzebujemy dokumentacji medycznej w³asnej, lub naszych bliskich. Badania, opinie, historia choroby, dane z naszej kartoteki ostemplowane s± piecz±tkami lekarskimi czy potwierdzone przez wykwalifikowanych diagnostów. Ka¿dy podmiot udzielaj±cy ¶wiadczeñ medycznych ma obowi±zek prowadziæ dokumentacjê medyczn± w formie pisemnej lub/i elektronicznej. Co o dokumentacji medycznej mówi prawo? Co, jako pacjent powinni¶my wiedzieæ? Dzisiaj o dokumentacji medycznej a prawach pacjenta!

¼ród³o: Pixabay

 

Czym jest dokumentacja medyczna?

Za dokumentacjê medyczn± uznaje siê ca³y zbiór dokumentów, które zawieraj± wszelkie dane na temat zdrowia pacjenta. Znajduj± siê w niej dokumenty przeznaczone dla pacjenta - ostemplowane skierowania, zalecenia) oraz ca³a dokumentacja sporz±dzona na potrzeby zak³adu ¶wiadcz±cego us³ugi medyczne (czynno¶ci medyczne czy zabiegi). Prawo mówi wyra¼nie, ¿e dane wra¿liwe wraz z wszelkimi zapisami lekarskimi oraz innymi dokumentami z piecz±tkami specjalistów musz± byæ odpowiednio prowadzone i przechowywane. Zak³ady opieki zdrowotnej czy inne jednostki maj± obowi±zek nale¿ytego zarz±dzania dokumentacj±. Zatwierdzone w dokumentacji medycznej fakty zwi±zane ze stanem zdrowia pacjenta, opisane, opieczêtowane, oznaczone dat±, nia mog± byæ zmieniane! Jedynymi uprawnionymi do dokonywania zmian w tre¶ci dokumentacji s± lekarze, pielêgniarki i po³o¿ne pracuj±ce w okre¶lonej placówce medycznej, która wyda³a dokumentacjê. Dokumentacjê medyczn± przechowuje siê zwykle 20 lat. S± jednak odstêpstwa od d³ugo¶ci przechowywania, ale dotyczy to g³ównie:

  1. pacjentów do lat 2, 
  2. skierowañ i zaleceñ, 
  3. materia³ów rentgenowskich, 
  4. dokumentacji zwi±zanej ze zgonem, który nast±pi³ w wyniku uszkodzenia cia³a lub zatrucia. 

¼ród³o: Pixabay

 

Co zawiera dokumentacja medyczna?

Artyku³ 25 ustawy o prawach pacjenta mówi wyra¼nie, ¿e dokumentacja medyczna powinna zawieraæ:

  • imiê, nazwisko, numer PESEL,
  • datê sporz±dzenia,
  • oznaczenie p³ci,
  • miejsce zamieszkania,
  • okre¶lenie podmiotu, który udziela pacjentowi ¶wiadczeñ zdrowotnych,
  • wskazanie komórki organizacyjnej, które tej pomocy udzieli³a,
  • opis stanu zdrowia,
  • opis udzielonych pacjentowi ¶wiadczeñ medycznych.

¼ród³o: Pixabay

 

Prawo do wgl±du do dokumentacji medycznej

Jako pacjenci mamy ustawowe prawo do wgl±du we w³asn± dokumentacjê medyczn±. W  jêzyku prawniczym nazywane jest to “prawem osobistym do dostêpu dokonanych ¶wiadczeñ medycznych”. Mówi± o tym wyra¼nie artyku³y: 9 i 23 ustawy o prawach pacjenta. Ustawa bardzo wyra¼nie okre¶la, ¿e mamy prawo do dostêpu do informacji zawartych w dokumentacji medycznej oraz prawo do ochrony danych, które siê tam znajduj±. Wyró¿nia siê w zwi±zku z tym:

  • dokumentacjê  indywidualn± ka¿dego pacjenta (wewnêtrzn±, sporz±dzan± na potrzeby podmiotu sporz±dzaj±cego dokumentacje oraz dokumentacjê indywidualn±, wynikaj±c± z potrzeb indywidualnych pacjenta),
  • dokumentacjê zbiorcz±, czyli zawieraj±c± ogó³ pacjentów korzystaj±cych ze ¶wiadczeñ zdrowotnych.

Informacje zawarte w dokumentacji medycznej s± tajne (art. 23 ust.2). Podlegaj± ochronie prawnej. Za zgod± pacjenta dokumentacja medyczna mo¿e zostaæ udostêpniona np.:

  • zak³adowi ubezpieczeñ spo³ecznych, w celu okre¶lenia stanu zdrowia pacjenta, czy Narodowemu Funduszowi Zdrowia, organom w³adzy publicznej, o¶rodkom naukowym,
  • innej osobie dzia³aj±cej w imieniu pacjenta (upowa¿nienie w³±cza siê do dokumentacji medycznej).

Po ¶mierci pacjenta do dokumentacji medycznej wgl±d ma osoba upowa¿niona przez pacjenta za ¿ycia. W razie likwidacji placówki medycznej, w której by³a przechowywana Twoja dokumentacja medyczna nale¿y siê zwróciæ do miejscowego urzêdu wojewódzkiego. To w³a¶nie tam trafiaj± wszelkie informacje na temat przechowywania dokumentacji medycznej, która zawiera ca³o¶æ opieczêtowanych materia³ów zwi±zanych z naszym stanem zdrowia.

¼ród³o: Pixabay

 

Dokumentacja medyczna - pacjent ma prawo do…

Pacjent ma przede wszystkim ustawowe prawo do bezpo¶redniego wgl±du i jest to bezp³atne. Dokonuje siê tego w placówce medycznej po uzgodnieniu terminu. Placówka nie ma prawa odmówiæ pacjentowi wgl±du do w³asnej dokumentacji. Pacjent mo¿e poprosiæ o sporz±dzenie kopii, wyci±gu lub odpisu. Zdarza siê równie¿, ¿e pacjent bêdzie potrzebowa³ dokumentów w oryginale. Placówki medyczne rzadko, ale dokonuj± takiego udostêpnienia z zastrze¿eniem terminu zwrotu. Wdro¿one 25 maja 2008 r. przepisy prawa unijnego  w sprawie ochrony osób fizycznych w zwi±zku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) okre¶laj±, ¿e pacjent ma prawo do bezp³atnego udostêpnienia pierwszej kopii dokumentacji medycznej od szpitala, przychodni, czy innej placówki medycznej. To nowe obowi±zki tych jednostek. Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta mo¿na znale¼æ wniosek o bezp³atne wydanie kopii swoich danych przetwarzanych przez jednostki medyczne.

¼ród³o: Pixabay

 

Prawa pacjenta bardzo wyra¼nie okre¶laj± co pacjent mo¿e w stosunku do swojej dokumentacji medycznej oraz co mog± jednostki typu ZUS, o¶rodki naukowe, czy inne organa publiczne. Ca³o¶æ procedur zosta³a zapisana w ustawie (Dz.U.2009 nr 52 poz.417). Warto wiedzieæ do czego ma siê prawo i jakie s± zapisy w ustawie zwi±zanej z dokumentacj± medyczn±, jej udostêpnianiem i przechowywaniem. Zw³aszcza, ¿e w dokumentacji medycznej znajduje siê mnóstwo dokumentów z piecz±tkami, które stanowi± o naszym zdrowiu i pokazuj± historiê naszego ¿ycia od strony biologicznej!




 



Przelew online
Znajd¼ nas: