Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Twoja firma - jakie sprawy urzędowe można załatwić przez Internet?

Internet posiada praktycznie każdy z nas i z czasem stał się on nieodłącznym narzędziem pracy. Dzięki rozwojowi technologii i dążeniu do zmniejszenia biurokracji istnieje wiele spraw urzędowych, które możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Które z nich będą przydatne w naszej firmie? Czy możemy załatwić wszystkie formalności przez Internet? Co to jest ePUAP i kto może z niego korzystać?

ePUAP - największa platforma do załatwiania spraw urzędowych

Jeśli nie słyszałeś do tej pory o ePUAP-ie, najwyższa pora zgłębić ten temat. Jest to skrót od Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej istniejącej w Polsce od 2008 roku, służącej do załatwiania spraw urzędowych właśnie za pośrednictwem Internetu. By korzystać z pełni możliwości platformy, musimy założyć konto i potwierdzić swoją tożsamość w wybranym punkcie za pomocą dowodu osobistego lub paszportu. Możemy to zrobić również za pomocą podpisu elektronicznego lub założyć profil zaufany, który w przeciwieństwie do pierwszej opcji jest zupełnie bezpłatny. Traci jednak ważność po upływie 3 lat i trzeba pamiętać o jego odnowieniu.

Podpis elektroniczny przydaje się jednak w wielu sytuacjach, szczególnie jeśli często potwierdzamy autentyczność dokumentów za pomocą sieci. Dokumenty w formie papierowej autoryzujemy za pomocą podpisu i pieczątki firmowej, w sieci formalności zostają zredukowane do minimum. Podpis elektroniczny nazywany inaczej pieczęcią elektroniczną możemy kupić w firmach świadczących usługi certyfikacyjne. Zwróćmy jednak uwagę, czy dane przedsiębiorstwo jest wpisane do rejestru Ministerstwa Gospodarki, w innym przypadku nie będzie on ważny.

Wracając do platformy, możemy przez nią załatwić szereg spraw związanych z firmą jak i osobistych, które do tej pory wymagały żmudnego czekania w kolejkach i odwiedzin kolejnych urzędów.

Oto skrócona lista spraw, które można załatwić za pośrednictwem ePUAP:

Sprawy obywatelskie:

- adopcja
- alimenty
- zmiana imienia i nazwiska
- zawieranie małżeństwa
- śmierć w rodzinie
- rejestracja narodzin dziecka, nadanie numeru PESEL
- zmiany w aktach stanu cywilnego
- kwestie związane z wyborami

Praca i zatrudnienie:

- organizacja prac interwencyjnych
- przyznanie statusu zakładu pracy chronionej
- nabór kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowisko
- aplikacje na staż
- zaświadczenia i dokumenty związane z Powiatowym Urzędem Pracy

Podatki, opłaty, cła:

- rozliczenie podatku PIT i CIT
- uzyskanie ulgi podatkowej
- deklarowanie podatku VAT
- interpretacje podatkowe
- podatek akcyzowy
- opłacenie mandatu lub odwołanie od niego
- wnoszenie opłat skarbowych
- informacje w sprawie podatku od nieruchomości

Przedsiębiorczość:

- zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej
- starania o dofinansowanie z Unii Europejskiej
- zezwolenia na broń, sprzedaż napojów alkoholowych itp.
- udzielanie informacji o przedsiębiorcy

Motoryzacja i transport: - uzyskanie, wymiana prawo jazdy
- rejestracja pojazdu
- wyrejestrowanie pojazdu
- wydanie wtórników dokumentów uprawniających do poruszania się różnymi pojazdami

Inne ciekawe gałęzie, które zostały udostępnione w ramach platformy to: Statystyka, Dofinansowania z funduszy UE, Ochrona Środowiska, Infrastruktura, Zdrowie, Edukacja czy Prawo i Sądownictwo.

Najważniejsze dla przedsiębiorcy - co można załatwić przez Internet i za pomocą której platformy

1.Założenie własnej firmy

Pierwszą czynnością jaką powinien wykonać przyszły przedsiębiorca jest założenie firmy. Przez Internet można złożyć wniosek CEIDG, uzyskać numery REGON i NIP, zgłosić przedsiębiorstwo czy spółkę do ZUS-u oraz wybrać formę opodatkowania. Do tego służy wspomniana platforma ePUAP.

2.Składanie deklaracji podatkowych

Jako podatnicy jesteśmy zobowiązany do regularnego składania deklaracji, odpowiednich do naszego profilu zawodowego. Bez wychodzenia z domu czy z firmy można składać PIT, VAT oraz PCC. Przy składaniu PIT-u należy podać dane identyfikacyjne oraz kwotę przychodu wpisaną w poprzednim rozliczeniu, a w przypadku VAT i PCC należy uzupełnić kwotę przychodu lub roczne obliczenie podatku. Do tych czynności służą platformy e-Deklaracje oraz ePUAP.

3.Formalności z ZUS-em

Przez Internet możemy również składać różnorodne wnioski, deklaracje rozliczeniowe (ZUS ZUA itp.), sprawdzić swoje dane czy śledzić stan swoich spraw. Niestety nie możemy jak na razie przekazać ZUS Z-b3 oraz ZUS ZLA otrzymanych od lekarza. Do czynności służy platforma PUE.

4.Sprawdzenie kontrahenta

W sieci można również zweryfikować każdego kontrahenta sprawdzając jego dane za pomocą wyszukiwarki Google czy informacji publikowanych w sieci. W ten sposób możemy uniknąć lub zminimalizować ryzyko kłopotów, które mogą pojawić się w czasie współpracy z niepewnymi kontrahentami. By upewnić się, że osoba z którą planujemy podjąć współpracę jest rzetelna i możemy jej zaufać, możemy zerknąć na dane w Krajowym Rejestrze Sądowym, Biurach Informacji Gospodarczych czy Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.

5.Składanie dokumentów do urzędów

Za pośrednictwem Internetu możemy uzyskać wiele zaświadczeń, uregulować opłaty za nieruchomość czy złożyć wnioski o dofinansowanie. Zerknijcie na listę czynności, które można wykonać dzięki ePUAP. Do czynności służy platforma ePUAP.

6.Usługi sądowe

Przez Internet można ubiegać się o zapłatę należności i rozwiązywać spory między kontrahentami, którzy nie uregulowali swoich długów. Największą zaletą korzystania z usług sądowych online są przyspieszony proces postępowania, niższe koszty sądowe oraz zdalny dostęp z każdego miejsca. Do czynności służy platforma e-Sąd.

7.Opłaty za energię, Internet oraz inne związane z działalnością firmy.

Warto przypomnieć, że za pośrednictwem Internetu możemy również opłacić lokal w którym prowadzimy swoją działalność oraz wszystkie media. Można to zrobić za pomocą platformy bankowej lub specjalnych e-biur udostępnianych np. przez dostawców energii elektrycznej. Warto skorzystać z tej opcji, która gwarantuje mniejsze opłaty i szybsze załatwienie formalności. Jeśli potrzebujemy skorzystać z pożyczki lub kredytu, w niektórych placówkach większość lub wszystkie formalności również sfinalizujemy za pomocą Internetu. Czynności możemy wykonać za pośrednictwem indywidualnych platform dostawców mediów.

Wszystkie formalności wprost z ekranu komputera

W niedługim czasie system państwowych platform online powinien coraz bardziej się rozwijać, umożliwiając załatwienie wszystkim spraw firmowych przez Internet. Niestety do takiego stanu rzeczy musimy jeszcze trochę poczekać, ale już teraz możemy składać deklaracje PIT, VAT czy wnioski o dofinansowanie firmy przez Unię Europejską. Największą platformą do spraw związanych z e-administracją jest ePUAP, dlatego warto zarejestrować się w niej już dziś, by poznać wszystkie możliwości.

Które z formalności chcielibyście móc zrealizować bez wychodzenia z domu, a które pomimo udostępnia platform są na tyle uciążliwe, że lepiej załatwiać je osobiście w urzędach i podbić dokument bezpieczną firmową pieczątką?

Przelew online
Znajdź nas: