Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Pieczątka japońskim odpowiednikiem podpisu!

Pieczątka  japońskim odpowiednikiem podpisu!

W Polsce, aby potwierdzić zgodność podpisu z oryginałem trzeba zatrudnić grafologa – w Japonii – niekoniecznie. Dlaczego? W Japonii, ale również w Chinach czy Korei zamiast podpisywać stosy oficjalnych pism każdy obywatel ma obowiązek „wyrobić” sobie pieczątkę, która po oficjalnym zarejestrowaniu staje się jego podpisem. Na wschodzie pieczątka stała się odpowiednikiem podpisu! Hanko, inkan… zapewne nic nie mówią Ci te słowa… Jeśli interesują Cię pieczątki i masz w sobie chociaż odrobinę fascynacji odmiennymi kulturami, to zapraszamy Cię w orientalna podróż po państwowych (i nie tylko) zwyczajach związanych z pieczątkami!

źródło: Pinterest

Długa i ciekawa tradycja pieczątek w Japonii

Jak pokazuje wschodnia historia pieczątka ma tam swoją wielowiekową tradycję. Najstarszą pieczątką według badań jest pieczęć ze złota, którą podarował cesarz Guangwu z dynastii Han włodarzowi prowincji Nakoku. Działo się to w roku 57. Uważa się, że to wydarzenie zapoczątkowało długą tradycję używania pieczęci wśród wyższych sfer. Prawo posiadania pieczęci miał początkowo tylko cesarz i jego zaufani dostojnicy. Potem także samurajowie. Społeczność ta była wyróżniona możliwością używania specjalnego, odrębnego, tylko dla nich – czerwonego tuszu do odbijania pieczęci. Oficjalnie dopiero od 1870 roku pieczątki weszły do powszechnego użytku. Inkan i Hanko stały się nieodłącznym elementem codzienności. Co ciekawe, do dnia dzisiejszego tylko w Japonii przetrwała  tradycja wykonywania pieczęci ręcznie. Specjaliści wskazują, że ta tradycja wykonywania pieczątek wywodzi się z pisma pieczętnego „tensho” i zaliczana jest do kaligrafii. Pieczątki używane są  powszechnie zamiast podpisu! Dlatego mieszkaniec Japonii musi wręcz posiadać  kilka pieczątek, by móc normalnie funkcjonować. Pieczątka oficjalna to inkan.

źródło: Pinterest

Czym jest inkan?

Inkan to pieczątka okrągła. Jest jak odcisk palca! Zwykle jest unikatowa i niepowtarzalna, ponieważ wycinana jest ręcznie w drewnie lub kości słoniowej. Unikatowość inkan polega na tym, że odcisk jest bardzo trudny do podrobienia, niektórzy twierdzą, że wręcz niemożliwy!  Zamiast grafologa to właśnie specjaliści od pieczęci są zatrudniani na przykład w japońskich sądach i zajmują się sprawdzaniem, czy dane odbicie wykonane było oryginalną, zarejestrowaną w urzędzie pieczątką!

źródło: Pinterest

Hanko

Hanko to rodzaj stempla, który jest odpowiednikiem podpisu, ale różnica polega na tym, że inko jest rejestrowane w oficjalnym miejscu, zaś Hanko jest podpisem nieoficjalnym. Nie oznacza to, że jest czymś mało ważnym! Przeciwnie – Hanko służy do podpisywania mniej ważnych dokumentów.

Kolekcjonerstwo pieczątek w Japonii

W Japonii od lat panuje niesamowita moda na zbieranie odbitek pieczątek. W sprzedaży są specjalne albumy, w których można zbierać odciski tłoków. Każde wartościowe turystycznie miejsce posiada swoją pieczątkę i tak można zdobyć do swojej kolekcji pieczątki z lokalnymi motywami, którymi szczycą się muzea, świątynie oraz biura podróży!

źródło: Pinterest

Pieczątki z podpisem

Hanko i inkan służą Japończykom od wielu wieków w codziennych czynnościach. Zstępują podpis, gdy Japończyk odbiera pocztę, podpisuje list, zajmuje się swoimi rachunkami, zawiera małżeństwo, załatwia w Banku kredyt, dokonuje zakupu mieszkania, czy samochodu. Pieczątki są pod ścisłą kontrola państwa! Inkan muszą mieć określone wymiary, kształt, czcionkę. Powinny być wykonane z określonych materiałów. Każdy Japończyk zmuszony jest posiadać najpotrzebniejsze Hanko i inkan - czyli pieczątki rejestrowane i nierejestrowane. Te pierwsze mona zamówić w firmie, która zajmuje się produkcja pieczątek maszynowo, te drugie zaś MUSZĄ BYĆ wykonane ręcznie  w drewnie, nefrycie, steatycie, kamieniu czy porożu jelenia. Tusz do ich odbijania? Koniecznie czerwony! W epoce zwanej Edo pieczątki posiadała tylko wybrana grupa osób - arystokracja. Spersonalizowane pieczątki stały się tak popularne, że organizuje się specjalne konkursy na tradycyjne, ryte w drewnie wzory pieczęci.

źródło: Pinterest

Najważniejsze pieczątki należą oczywiście do tzw. „koronowanych głów”, czyli przedstawicieli rządu. Ekskluzywne pieczątki przechowuje się w specjalnych, eleganckich i doskonale chroniących pieczęć pudełeczkach. Stemple mają od 5,1 do 10,2 średnicy! Przechowuje się je w specjalnych pudełeczkach wraz z tuszem-pastą, która umożliwia odbijanie ich.

W codziennym użytkowaniu są:

- Jitsu-in o średnicy 18 mm jest pieczęcią oficjalną, zarejestrowaną. Używa się jej podczas transakcji biznesowych oraz podczas zawierania małżeństwa, zakupu samochodu i ziemi.

- Ginko – In o średnicy 15 mm służy do podbijania dokumentów związanych z bankowością.

- Mitome – In  o średnicy 8 mm jest używana do zwykłych, codziennych czynności, jak na przykład odbieranie od kuriera przesyłek, zatwierdzanie ilości oddawanych śmieci, w prywatnej korespondencji.

- Gago-in – są to swoiste sygnatury służące artystom do oznaczania swoich prac.

Imiona i nazwiska japońskie są zapisane za pomocą znaków Kanji. Już wieki temu stwierdzono, że podpisywanie się imieniem i nazwiskiem japońskim jest bardzo czasochłonne i skomplikowane, dlatego właśnie wprowadzili obowiązek posiadania osobistej pieczątki, która przez urzędy, instytucje i firmy traktowana jest jako rzeczywisty podpis. Japończycy zwykle posiadają więcej niż 1 komplet pieczątek imiennych. Pieczątki są dobrze chronione w specjalnych pudełeczkach, gdzie przechowuje się także specjalny czerwony tusz-pastę.

źródło: Pinterest

Hanakomon – osobisty symbol kwiatowy

Jedna z firm znajdujących się wytwórstwem pieczątek w Japonii zadecydowała o wypuszczeniu na rynek spersonalizowanych pieczątek z motywem florystycznym. Pieczątki są niezwykłe, gdyż przeznaczone są na każdy dzień roku. Można się z nich dowiedzieć o tym co oznaczają określone symbole kwiatów oraz opisy osobowości tych, którzy tego dnia przyszli na świat. Na stronie firmy można zobaczyć jaki kwiat został przyporządkowany naszemu dniu urodzin i co oznacza. Pieczątki Można zamawiać z gumy bądź z drewna. Na pieczątkach osobistych coraz częściej można dostrzec zwariowane wzory lub znaki.

źródło: Pinterest

Kraje Dalekiego Wschodu, takie jak Chiny, Japonia, Tajwan, Korea są państwami, w których pieczątki są czymś powszechnym i codziennym nie tylko dla przedsiębiorców, ale dla każdego! Pieczątki zastępują osobisty podpis. Japończycy rozróżniają aż 3 rodzaje pieczątek imiennych: służące do czynności osobistych, do potwierdzania czynności bankowych i do spraw formalnych. Na pieczątkach znajdują się znaki, które są imieniem i nazwiskiem właściciela (może być pełne imię lub inicjały). Pieczątki służące do czynności osobistych z nazwiskami można kupić w dowolnym wręcz sklepie, chociaż zgodnie z tradycją powinno się je zamawiać na indywidualne zamówienie klienta. Obecnie jest ogromna moda na Hanko, gdyż stanowi ono element zainteresowania kulturą japońską wśród turystów i każdy odwiedzający kraj chce mieć pamiątkę w postaci pieczęci ze swoim nazwiskiem!

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=DvFQ9aNGYAY

http://www.chinaonlinemuseum.com/carving-seals.php



Przelew online
Znajdź nas: