Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Pieczątki geometryczne dla kogo i po coś

Pieczątki geometryczne dla kogo i po co?

Pieczątki albo kojarzą nam się z prowadzeniem firmy, urzędami lub innymi instytucjami publicznymi, albo z zabawkami dla dzieci. Z reguły to drugie skojarzenie jest traktowane przez nas bardziej banalnie  i mniej poważnie. Dzisiaj będzie więc poważnie o pieczątkach dla dzieci… Co to są pieczątki geometryczne? Dla kogo będą doskonałym prezentem? Po co, w jakim celu ktoś powinien je wykorzystywać? Brzmi tajemniczo? Uchylamy zatem rąbek tajemnicy – czytajcie!

źródło: Pixabay

Dwie półkule

Nie od dziś wiadomo, że mózg człowieka składa się z lewej i prawej półkuli. W obydwu półkulach mózgu zlokalizowane są zwoje odpowiedzialne za poszczególne cechy i funkcje życiowe. Rozwój naszego mózgu i aktywność jednej z półkul determinują to, czy jesteśmy bardziej humanistami, czy ścisłowcami, czy jesteśmy bardziej logiczni, czy bardziej twórczy!  Pomysł na to, że jedna z półkul dominuje to efekt badań prowadzonych w XIX wieku. Obecnie wiemy, że mózg działa asymetrycznie. Oznacza to, że u człowieka kształtuje się przewaga jednej ze stron: prawej lub lewej, związana z wykonywaniem czynności życiowych. Za określoną „stronność” odpowiada przeciwległa półkula.  U większości osób za mowę, rozumienie mowy, funkcje językowe, myślenie analityczne, logikę, proces widzenia, rozumowania, motoryczność, czy odczuwanie emocji odpowiedzialna jest lewa półkula. Prawa półkula zaś odpowiada za kreatywność, wyobraźnie, myślenie abstrakcyjne, zdolności muzyczne, plastyczne, intuicję, widzenie przestrzenne, mimikę i metaforykę znaczeń.

źródło: Pixabay

Półkule muszą się synchronizować

Człowiek podejmuje takie czynności jednocześnie, które wymuszają niejako współdziałania półkul. U każdego człowieka może być inaczej, ale za pewne czynności  u pewnej grupy ludzi odpowiada bardziej prawa półkula, a u innych bardziej lewa. Naukowcy odkryli jednak, że są ćwiczenia, dzięki którym możemy aktywować nasze półkule i wykonując je niejako zmuszać do współpracy!

  1. Jednym z takich ćwiczeń jest mycie zębów szczoteczką inną ręką niż używa się podczas rutynowego wykonywania tej czynności. Jeśli myjesz zęby prawą ręką, spróbuj więc myć lewą!
  2. Ćwiczenia synchronizujące pracę mózgu to także wykonywanie tzw. leniwych ósemek, rysowanie ich w powietrzu, czy na kartce. Rysowanie powinniśmy zacząć od środka „leniwej ósemki” i kierować się w lewą stronę do góry. Pamiętaj, że powinno się rysować raz jedna, raz druga ręką.  Dobrze, aby cały czas obserwować ruch kciuka, czy wodzić oczami za narysowaną kreską.

źródło: Pixabay

Pieczątki geometryczne

Pieczątki geometryczne pojawiły się w sprzedaży poza granicami kraju. Reklamowane są jako zbiory kształtów 2D, w prostym lub pełnym obrysie. Dedykowane są do tworzenia dowolnych wzorów raportowanych oraz swobodnej zabawy twórczej. Niektóre zestawy oferują kilka, inne nawet kilkanaście geometrycznych form, z których każda drukuje prosty kontur lub kształt pełny. Wpisując w Google “pieczątki geometryczne “wyskoczą nam linki do sklepów i producentów, oferujących zwykle gotowe zestawy z pieczątkami. Zestawy te mają dopisek: edukacyjne, kreatywne, wspierające rozwój, kreatywność, wyobraźnię. Można też takie zestawy wykonać samodzielnie lub zamówić u producentów.

źródło: Pixabay

Pieczątki geometryczne - dla kogo? po co?

Niektóre zestawy pieczątek geometrycznych skierowane są dla dzieci starszych niż 3 lata, inne dla tych, które  ukończyły 6 r. ż. jeszcze inne dla osób powyżej 12 r. ż.

źródło: Pinterest

Pieczątki geometryczne opisywane są jako doskonałe do przyswojenia trudnych, abstrakcyjnych, nazw,  zabaw doskonalących różnicowanie dotykowe, czy w układaniu kształtów w szeregi i sekwencje. Wszystkie zestawy są idealne do nauki przez zabawę. Można nie tylko kreatywnie się bawić z wykorzystaniem kształtów pieczątek geometrycznych oraz różnych poduszek z kolorowymi tuszami do odbijania, ale przede wszystkim tworzyć unikatowe przedmioty. Mogą to być przedmioty artystyczne lub użytkowe. Pejzaże, zwierzęta, ludzie, formy abstrakcyjne do wykorzystania w dekoracji. Wykonywanie funkcjonalnych gadżetów:

- papieru pakunkowego,
- torebek na prezenty,
- zaproszeń i wizytówek,
- dekoracyjnych papeterii,
- obrusów, zasłon, koszulek,
- czy tworzenie gier planszowych,

to tylko niektóre z pomysłów.

- Dlaczego pieczątki geometryczne mają przewagę nad innymi zabawkami z wykorzystaniem pieczątek? Czytaj dalej!

źródło: Pixabay

Rozwój mózgu dziecka

Przez pierwszych 90 dni życia dziecka mózg zwiększa objętość o 64%. Dzieci uczą się najwięcej w pierwszym okresie swojego życia. Na tym poziomie rozwoju  system nerwowy małego człowieka gwałtownie się rozrasta. Jak pokazują badania – rozwój motoryczny ma ogromny wpływ na rozwój mózgu. Ćwiczenia ruchowe wpływają na rozrost obwodów nerwowych, a także na większą łatwość i szybkość w przekazywaniu impulsów między neuronami!

źródło: Pinterest

Motoryka mała i duża a odbijanie pieczątek

Motoryka to sprawność fizyczna. Motoryką małą nazywamy sprawność dłoni i palców, a dużą ogólną sprawność całego ciała. Jeśli dziecko nie rysuje, nie lepi z plasteliny, nie ma możliwości bawić się zabawkami, które wymuszają stosowanie różnorodnych chwytów dłoni i manipulowania nimi, to w wieku wczesnoszkolnym zaczynają się problemy z tzw. motoryka małą: trudności w pisaniu, koncentracji, zawiązywaniu butów, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej. Rozwój motoryczny dziecka jest bardzo istotny dla prawidłowej sprawności fizycznej i psychicznej dziecka, dla jego ogólnego funkcjonowania. Fachowcy podkreślają, że motoryka nie jest dana człowiekowi wraz z narządami ruchu i sprawnym mózgiem. Dorośli powinni dbać o rozwój motoryki małej i dużej u swoich i powierzonych im dzieci. Zaniedbania w zakresie motoryki małej mogą doprowadzić do codziennych utrudnień w funkcjonowaniu dziecka. Na szczęście mamy pieczątki geometryczne, a także inne pieczątki dla dzieci, którymi może bawić się mniejsze i starsze dziecko! Ćwiczenia i zabawy z pieczątkami są doskonałą formą zabawy i treningu!

źródło: Pixabay

Zabawy z wykorzystaniem pieczątek

Zabawy z wykorzystaniem pieczątek geometrycznych oraz innych pieczątek pomagają opanować:

- umiejętność kontrolowania własnej dłoni i palców

- sztukę manipulowania trzymanym przedmiotem

- umiejętność  planowania przestrzennego oraz wykonywania czynności mechanicznych w określonych miejscach płaszczyzny, którą do dyspozycji ma podczas zabawy dziecko (kształcenie przestrzenne)

- zdolności chwytania przedmiotów raz jedną, raz druga ręką,

- koordynacji wzroku, przestrzeni, poruszania obiema rękami.

Zabawy z wykorzystaniem pieczątek – i te kreatywne i te edukacyjne, doskonale wpłyną na późniejsze czynności związane z samoobsługa dziecka:

  1. ubieranie się,
  2. jedzenie,
  3. wiązanie butów,
  4. czesanie,
  5. a także na czynności wymagane w szkole: pisanie, czytanie, konstruowanie, artykulacja (rozwój mowy).

Dzieci, które nie są wspierane we wczesnej fazie swojego rozwoju w zakresie motoryki małej mogą mieć kłopoty z: czynnościami związanymi z samoobsługą, spożywaniem posiłków, wykonywaniem prostych czynności manualnych, koordynacją wzrokowo-ruchową, napięciem mięśniowym, czy prawidłowym tempem  wykonywania różnych czynności. Nie wspominając już o umiejętności takiej jak planowanie motoryczne, czyli zdolność mózgu do zaplanowania, zorganizowania i wykonania nieznanej wcześniej czynności! U dzieci szkolnych – umiejętności niezwykle ważnej. Takie ubytki „zaowocują” w  przyszłości kłopotami edukacyjnymi oraz emocjonalnymi.

źródło: Pixabay

Pieczątka doskonałą zabawką i trenerką w zakresie motoryki małej

Pieczątki wydają się być doskonałymi zabawkami w zakresie treningu małej motoryki.  Zwłaszcza pieczątki geometryczne, które służą także do zabawy edukacyjnej!  Z wykorzystaniem pieczątek geometrycznych możesz tworzyć przedmioty mniejsze i większe, twórcze i poważniejsze, o wymiarze edukacyjnym.

Po pierwsze: pamiętaj, że dziecko potrzebuje być samo ze sobą, to znaczy bawić się we własnym rytmie i według własnego pomysłu. Ty możesz być wówczas tylko dyskretnym dostarczycielem przedmiotów do zabawy. Czyli podsuwasz pieczątki geometryczne lub inne, kartki, tusze do odbijania i cichutko obserwujesz postęp i ewolucje zabawy.

Po drugie: możesz wymyślać fabułę zabawy z pieczątkami. Na przykład:  

poczta, tworzenie pieniędzy z wykorzystaniem znaków geometrycznych, znaczków pocztowych, dekoracja kopert i papierów pakowych, tworzenie torebek opakunkowych, znaków graficznych firm, które przerzucają się przesyłkami, czy listami.
Stworzenie dekoracji z wykorzystaniem tkanin. Zabawa dla starszych dzieci, które muszą zaprojektować raportowany - powtarzający się wzór do dekoracji tkaniny, która będzie pełniła różne funkcje. Można zrobić koszulkę dla siebie lub na prezent, torbę płócienną, obrusik, dywanik, zasłony do okien.<
Zabawy matematyczne z wykorzystaniem pieczątek geometrycznych. Takie, które zapoznają dziecko nie tylko z formami geometrycznymi, ale pozwolą na łatwe przyswojenie sobie na przykład zagadnienia ułamków dziesiętnych. Można bowiem stemplując pokazać  czym jest system dziesiętny! Dzięki pieczątkom geometrycznym możemy uświadomić dziecku jak przystają do siebie trójkąty, jakie są odległości pomiędzy poszczególnymi częściami figur. Specjaliści mówią, że najlepiej dziecko uczy się matematyki widząc ją w codziennym życiu, czy poprzez osobiste doświadczanie jej.

źródło: Pinterest

 

źródło: Pinterest

 

źródło: Pinterest

Inne zabawy ważne w treningu motoryki małej

Zalecane są także inne proste zabawy w zakresie rozwoju motoryki małej u dzieci. Na przykład:  

- układanie klocków, - puzzli,
- lepienie,
- wycinanie,
- wydzieranie,
- wycinanie,
- nawlekanie,
- wyjmowanie przedmiotów bez patrzenia na nie (po omacku),
- manipulacja łyżką (nabieranie mąki lub cukru, przesypywanie ich),
- origami,
- otwieranie i zamykanie przedmiotów.

źródło: Pinterest

Jeśli jesteś rodzicem wspierającym, nie wahaj się – kup zestaw kreatywnych pieczątek geometrycznych, zrób sam (lub wraz dzieckiem), albo zamów takie, jakie chcesz w firmie zajmującej się produkcją pieczątek. Dasz dziecku szansę na swobodna zabawę z wykorzystaniem pieczątek geometrycznych , bądź od czasu do czasu pobawisz się z dzieckiem w zabawy, jakie tylko będziecie w stanie wymyślić. Pieczątki geometryczna mają właśnie tę przewagę i moc nad innymi zabawkami, że można je wykorzystywać na wiele sposobów. Można wymyślać warianty gier i zabaw, coraz to nowe fabuły, tworzyć z dzieckiem, dziecko może tworzyć samo, albo mogą się nimi bawić także inne dzieci! Jeśli słyszysz, że ktoś ma problem z małą motoryką u swojego dziecka, podpowiedź, że pieczątki geometryczne będą jednym z wiodących elementów zabawy, która polepszy umiejętności dziecka z deficytami.



 

Przelew online
Znajdź nas: