Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Jak praca siedzaca wplywa na organizm czlowieka?

We współczesnym świecie nikogo nie trzeba przekonywać do stwierdzenia, że siedzi się za dużo i to w złej pozycji! Wydaje Ci się, że pozycja siedząca jest najbardziej bezpieczna? Nic mylnego! Jeśli taki jest charakter naszej pracy, to siedzimy prawie 8 godz. dziennie! Siedzimy w pracy, szkole, na wykładach, przed komputerem i przed telewizorem. Skutki siedzącej postawy można dostrzec już u młodego pokolenia. Dlatego - jeśli pracujesz w biurze, gdzie zajmujesz się dokumentami, komputerami, pieczątkami, fakturami…… musisz mieć świadomość tego jak praca siedząca wpływa na Twój organizm.

źródło: Pixabay

 

Dlaczego pozycja siedząca jest niebezpieczna?

Najpierw zastanów się ile tak naprawde siedzisz w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca? Praca siedząca w ogromnym stopniu wpływa na nasz mechanizm ruchu! Pomyśl też o tym, czy coś Cię boli? Czasami wydaje nam się, że z pozoru błahe pobolewania mają związek właśnie z długotrwałym siedzeniem. Wydaje się, że pozycja siedząca nie wymaga od nas specjalnego wysiłku. Niestety nie jest to do końca prawdą! Długotrwałe siedzenie może być przyczyną:

- zmian zwyrodnieniowych stawów
- bólów kręgosłupa przekształcających się w stałe zmiany zwyrodnieniowe
- żylaków
- cierpnięcia kończyn

Naukowcy podają także, że z powodu tego, iż połowę życia spędzamy na krześle, to pozostające w bezczynności mięśnie i dużo wolniejszy przepływ krwi przez organizm  prowadzą do takich chorób, jak:

- rak,
- cukrzyca,
- choroby serca….
- a nawet wzmaganie się demencji!

Siedzący charakter pracy, a potem siedzenie w godzinach popołudniowych i wieczornych bez żadnej aktywności fizycznej może niekorzystnie wpływać na metabolizm człowieka. Siedzenie w pracy i w domu podnosi poziom niezdrowych trójglicerydów oraz obniża poziom tzw. dobrego cholesterolu HDL.

 

źródło: Pixabay

 

Co o długotrwałym siedzeniu mówi nauka?

Specjaliści często powołują się na badania, które prowadzone były codziennie przez 12 lat na próbie ponad 90 tys. ludzi. Spisane obserwacje, twarde dane i wysunięte wnioski są więc informacjami nie do podważenia. I co najdziwniejsze?! Że nawet jeśli trenujesz, to siedzenie szkodzi niezależnie od tego - jak czas poświęcasz na treningi! Jeśli spędzasz więcej niż 11 godzin siedząc, (pamiętaj! sumuj czas w pracy/ szkole i w domu!) to jesteś w grupie osób o ponad 20 % zagrożonych na śmierć z powodu raka i ok 30% z powodu dolegliwości serca i krążenia! W badaniach najlepiej wypadła grupa osób spędzająca na siedzeniu w ciągu dnia nie więcej niż 4 godziny! W jednym z angielskich uniwersytetów badano siedzące osoby za pomocą przezczaszkowego USG Dopplera. Dane wykazały, że długotrwałe siedzenie pogarsza dopływ krwi do mózgu. Pocieszające jest to, że już dwuminutowe przerwy na ruch przywracały standardowy przepływ krwi do mózgu! Wnioski z tych badań pokazały także, że zaburzony dopływ krwi do mózgu wpływa na spadek funkcji poznawczych i zwiększa ryzyko rozwoju schorzeń zwanych neurodegeneracyjnymi. Czyli długotrwałe siedzenie prowadzi do demencji!

źródło: Pixabay

 

Fotel, krzesło, kanapa - winowajcą!

 

Jak pokazują badania to zbyt wygodny fotel lub źle wyprofilowane krzesło zwiększa ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych dolegliwości spowodowanych długotrwałym siedzeniem. Podobno nawet jeden z szefów firmy Apple’a nazwał siedzenie “nowym rakiem”! Najgorsze według badań jest spędzanie czasu przed telewizorem lub komputerem. Osoby spędzające przy biurku w pracy oraz w domu więcej niż 11 godzin siedząc są bardzo narażone na utratę zdrowia!

źródło: Pixabay

 

Co robić jeśli długo pracujesz siedząc?

 

Jeśli pracujesz w biurze, przy biurku zawalonym stosem papierów, z laptopem, pieczątkami i innymi akcesoriami biurowymi, to zaleca się wstawać raz na godzinę. Przerywać długotrwałe siedzenie! Powinno się przerywać siedzenie na kilka minut i chodzić lub po prostu postać obok biurka. Długotrwała praca siedząca ma ogromny wpływ na zdrowie. Robiąc sobie przerwy w pracy siedzącej pracownik zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych schorzeń o połowę! Warto więc pomyśleć o odpowiednim krześle, stabilizacji łokcia i nadgarstka, pracy na odpowiedniej wysokości (regulacja wysokości biurka, krzesła).

źródło: Pixabay

 

Wnioski?

  1. Nie siedź długo w pracy i w domu, bo jesteś narażony na choroby i krótsze życie!
  2. Jeśli masz pracę siedzącą, to możliwie często zmieniaj pozycję ciała. Wygodna pozycja to taka, w której czujemy się naturalnie.
  3. zadbaj o odpowiednie krzesło
  4. … i ergonomię!
  5. Odpowiednio rozmieść sprzęty biurowe w przestrzeni, w której działasz.



źródło: Pixabay

 

Ważne , aby nie tylko pracodawca pochylił się nad tym problemem, ale sam pracownik. Pracodawca może ułatwić pracownikowi pracę siedzącą poprzez zakup do biura dostępnych na rynku urządzeń lub sprzętów, które są przeznaczone dla osób wykonujących pracę siedzącą. Oprócz laptopa, biurka, ksero, faxu, telefonu, pieczątek, czy segregatorów pracodawca powinien mieć na uwadze także wygodne krzesło, specjalny “klękosiad” do długotrwałego siedzenia. przy długotrwałym siedzeniu w pracy najważniejsze jest dobrze przygotowane stanowisko,  a także odpowiednie i funkcjonalne rozmieszczenie elementów na biurku, czy w pomieszczeniu biurowym. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z laptopem, segregatorami, sprzętem biurowym, pieczątkami i innymi akcesoriami biurowymi! Warto o tym pomyśleć kiedy pracuje się siedząc!






Przelew online
Znajdź nas: