Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Pieczątki w fotografii

Czy stemplarstwo w ogóle jakoś się ma do fotografii? Do czego mogą służyć pieczątki fotografowi? Co wiemy o pieczątkach w fotografii dziś i dawniej? Czy każdy może sobie zamówić pieczątkę, by dokonać asygnaty wykonanego przez siebie, a potem wywołanego u fotografa zdjęcia? Wiele pytań….. a odpowiedzi - poniżej! Zachęcamy do lektury!

źródło: Pixabay

 

Stemple i pieczątki w fotografii współczesnej

Niektóre zakłady fotograficzne, szczególnie te z wieloletnią tradycja, przekazywane z ojca na syna, mają na uwadze, aby wykorzystawac w codziennej pracy fotografa pieczątki lub okolicznościowe stemple. Wynika to jednak z tradycji, a nie obowiązującej mody. Chociaż….. Jak pokazują prowadzone badania konsumenckie, klienci, którzy otrzymują produkty sygnowane pieczątką wytwórcy, czy rzemieślnika chętniej wracają do takiego usługodawcy. Pieczątka lub okolicznościowy stempel na zdjęciach traktowane są jako swoisty znak firmowy. Znak rozpoznawczy, który utożsamiany jest z nadaniem jakości produktowi. Wiąże się to z prostą zależnością psychologiczną, która mówi o tym, że jeśli ktoś podpisuje/sygnuje jakiś przedmiot wytworzony przez siebie, to nie tylko poświadcza jego autorstwo, ale udziela gwarancji najwyższej jakości. Dlatego, Drogi Konsumencie, zacznij zwracać szczególną uwagę na produkty z pieczątkami. 

 

źródło: materiały własne



Pieczątki w fotografii dawniej

Jak pieczątki i stemple wykorzystywali ówcześni fotografowie? Oto kilka obserwacji na wysnutych po obejrzeniu kolekcji starych zdjęć:

  • Dawniej każdy zakład fotograficzny posiadał swoją pieczątkę, która traktowana była tak, jak dzisiaj wizytówka. Zdjęcie było reklamą zakładu, a pieczątka obok nazwiska fotografa, zawierała dane lokalizacyjne, adres i numer telefonu!

     

    źródło: Pixabay i materiały własne



     

    - Zwyczajowo na dole na awersie zdjęcia widniało nazwisko fotografa lub nazwa zakładu, a  z tyłu, na rewersie inne informacje, np. adres, telefon, rok wykonania i inne dopiski, jak choćby taki: “Klisze przechowuje się”  lub “ Powielanie wzbronione”.

     

    źródło: materiały własne

     

  • Później E. Disderi wprowadził zdjęcia kartonikowe nazywane “carte de visite” lub “carte de gabinet”. Na tych pieczątka znajdywała szczególne miejsce i stanowiła wręcz oprawę estetyczną zdjęcia. Dzisiaj bardzo cenione przez kolekcjonerów są zdjęcie tego typu z pięknie zaprojektowanymi, secesyjnymi oprawami awersów i rewersów. A tworzone były one m.in. przy wykorzystaniu stempli.

     

    źródło: Pixabay

     

  • Kolejny przykład, to pocztówki zdjęciowe, albo, jak kto woli zdjęcia pocztówkowe. Początkowo liniatura z miejscem na odręczne wiadomości była tworzona właśnie dzięki stemplom z liniaturą. Dopiero później zdjęcia były wywoływane na specjalnie zadrukowanych kartonikach o określonej szerokości i wysokości. Wiele zdjęć pocztówkowych było sygnowanych nazwiskiem fotografa lub nazwą jego firmy. Często były to specjalnie projektowane pieczątki, niektóre wytłaczane, inne złocone, a niektóre, w mniejszych miejscowościach bardzo proste i toporne. Odmienną kategorią były pocztówki zdjęciowe okazjonalne, na przykład świąteczne. Wówczas producent takich pocztówek zamawiał pieczątkę z pięknym napisem z życzeniami.

    źródło: Pinterest i materiały własne

     

  • Zdjęcia reporterskie, zamawiane najczęściej do prasy zawsze były ostemplowane tzw. autorską pieczęcią twórcy. W ten sposób nie można było podważyć autorstwa zdjęcia. Na takiej pieczęci autorskiej znajdowała się często informacja która to jest odbitka i jaka była wysokość nakładu oraz data.

     

    źródło: Pixabay

     

    Jak wykorzystać pieczątki i stemple w branży fotograficznej?

    1. Na przykład na fotografiach często zdarzają się pieczątki imienne, bądź z nazwą zakładu fotograficznego. A także, jak dawniej z numerem telefonu, czy adresem strony internetowej.
    2. Na opakowaniach na produkty fotograficzne - na przykład na papierowych torebkach, czy pudełkach z logotypem zakładu fotograficznego (z przeznaczeniem na inne produkty, takie, jak fotokubki lub różności)
    3. Na oprawach dla serii zdjęć ślubnych, komunijnych, czy innych - okazjonalnych zdjęć jubileuszowych. Można zamówić specjalne wykrojniki ozdobne, do których zdjęcia będą wkładane zanim odbierze je klient. Takie piękne, pamiątkowe oprawy mogą być ozdobione specjalnymi pieczątkami z napisami (pieczęcie tłoczone), ale również można wytłaczać na nich napisy - w zależności okoliczności, czy ozdabiać powierzchnię kart specjalnymi ramkami.

    źródło: materiały własne

     

    Pieczątki dla fotografów dzisiaj

    Jak widać pieczątki dla fotografów dzisiaj mają różne funkcje, wielkości i formy. Można odbijać je różnymi kolorami tuszu. Mogą być z drewnianymi gryfami lub wypukłe. Producenci takich pieczątek, szczególnie zachwalają je jeśli chodzi o stemplowanie zdjęć. Podają, że tusz zasycha już po 5 sekundach! O pieczątkach w fotografii można mówić nie tylko w kontekście zawodowych pracowni fotograficznych, ale także w kontekście zdjęć wykonywanych przez fotografików i fotografików amatorów - pisaliśmy o tym TUTAJ. Takie pieczątki nadają autentyczność i zwiększają wartość kolekcjonerską zdjęcia. 

     

    źródło: Pixabay

    W czasach, gdzie wszystko jest do siebie podobne i wytwarzane masowo, może warto w branży fotograficznej wyróżnić się z wykorzystaniem małej lub trochę większej pieczątki lub okazjonalnych stempelków! Pieczątki i stemple, mogą, tak, jak dawniej pełnić funkcje reklamowe, mogą nadawać autentyczności i sygnować nazwiskiem fotografa zdjęcia, a mogę także dekorować opakowania - dedykowane i specjalnie wytwarzane dla konkretnego zakładu fotograficznego. Te ostatnie naprawdę mają szansę stać się szeroko rozpoznawalnym znakiem wyróżniającym firmę zdjęciową! Polecamy uwadze! Ze stamplami mozna naprawde wiele.



  • Przelew online
    Znajdź nas: