Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Workation - stworzone dla pracoholików?

Workation – stworzone dla pracoholików?

Jednym z najgorętszych trendów w ostatnich latach jest workation, który zaczyna również docierać do Polski. Mogą skorzystać z niego zarówno freelancerzy, właściciele firm, jak i całe przedsiębiorstwa czy korporacje. Na czym polega idea workation? Czy warto ją wprowadzić również u siebie?

Workation – praca i wakacje w jednym

Słowo workation to połączenie angielskojęzycznych wyrażeń work i vacation, które oznaczają pracę i wakacje. Nie jest to nic innego, jak połączenie wykonywania obowiązków zawodowych i wypoczynku. Idea ta zdobywa coraz większą popularność, gdyż nie jest to wcale pracowanie na urlopie, ale nowa forma wykonywania zadań służbowych. Co odróżnia ją od spędzania czasu na pracy w trakcie wakacji? To, że poza tym, iż mamy pod ręką laptopa, firmową pieczątkę czy inne niezbędne akcesoria, pracodawca płaci nam za przepracowane godziny, za cały pobyt wakacyjny i do tego nie wykorzystujemy dni wolnych. Czy wyobrażacie sobie coś lepszego?

Na workation można się wybrać do pięknej, malowniczej scenerii, w której praca będzie wykonywana szybciej i bardziej efektywnie, a po niej będziemy mogli spędzić czas wolny na odpoczynku na plaży, poznawaniu nowych kultur czy zwiedzaniu. Na całym świecie powstają ośrodki posiadające ofertę skierowaną do osób łączących wypoczynek z pracą. Są one wyposażone w nowoczesne sale konferencyjne, posiadają szybkie łącze internetowe czy bogatą ofertę rekreacyjną.

Workation – nie dla każdego

Należy pamiętać o tym, że workation różni się od klasycznego urlopu tym, że pozostajemy w pracy, otrzymujemy wypłatę i nie korzystamy z urlopu, na który możemy wybrać się później. Niestety z tej formy mogą skorzystać głównie osoby, które pracują na urządzeniach mobilnych. Pracownicy biurowi, którzy są zmuszeni podbijać firmową pieczątką dokumenty i przekazywać je dalej, mogą napotkać trudności, chociaż nie powinni zniechęcać się i spróbować przynajmniej raz nowego trendu. Workation wyklucza jednak osoby, które nie są w stanie pracować zdalnie. Jakie zawody mogą i powinny skorzystać z tej idei?

- Programista,
- Pozycjoner stron internetowych,
- Grafik komputerowy,
- Tłumacz,
- Bloger,
- Dziennikarz internetowy,
- Księgowy,
- Copywriter,
- Coach,
- Wirtualny asystent,
- Właściciel sklepu internetowego,
- Zdalny nauczyciel,
- Specjalista social media,
- Wsparcie techniczne.

Przykłady wykorzystania idei workation

Według badań CBOS z 2017 roku, Polacy wyjeżdżali na urlop średnio na 7 i pół dnia, czyli ok. 2 doby krócej niż zaledwie 5 lat temu. Według badania brytyjskiego Institut of Leadership & Management, które obejmowało 1,2 tys. osób, 70% osób codziennie sprawdza pocztę e-mail i odpisuje na e-maile, nawet jeśli przebywa za granicą. Z czego co trzecia badana osoba dodała, że nie tylko sprawdza pocztę, ale odbiera również telefon służbowy. Według badań PayU przeprowadzonych w tym samym roku, ale w Polsce (użytkownicy Allegro – 1,5 tys osób), 81% z badanych nawet podczas wakacji korzysta z Internetu, z czego 24% w celach służbowych. Według statystyk OECD nie wypoczywamy, ponieważ na relaks i sen przeznaczamy zaledwie 14,2 godziny dziennie, co daje nam 3 miejsce od końca wśród krajów OECD. Aż 25% z nas podczas urlopu pracuje do 3 godzin dziennie! Czy dla takich osób powstała właśnie idea workation?

W Polsce głośno było kilka lat temu o wyprawie wrocławskiej firmy Droids on Roids na Bali. Według firmy koszt wysłania jednego pracownika to 4 tys. zł. Ich workation trwało jednak okrągły miesiąc! 96% osób, które brało udział w wydarzeniu, potwierdziło ponowną chęć udziału. W innej formie workation proponuje krakowska firma programistyczna Making Waves Polska, które jest u nich alternatywą dla budżetu szkoleniowego. Ta forma łączenia pracy i relaksu jest popularniejsza wśród osób prowadzących działalność – do Tajlandii na 3 tygodnie wybrała się Izabella Wojtaszek, która pracowała i odpoczywała w czasie swojego owocnego pobytu za granicą (jest projektantką kariery).  

Plusy i minusy workation

Do plusów można zaliczyć z pewnością możliwość wyjechania do odległych, egzotycznych miejsc, na co nie stać każdego pracownika. Jeśli w workation uczestniczy całe biuro, jest to doskonała okazja do poprawy relacji między poszczególnymi osobami i zżycia się zespołu, który spędza ze sobą więcej czasu, również po pracy.

Nie można zapomnieć o tym, że takie wakacje i praca w jednym wynoszą pracodawcę na piedestał w oczach pracownika. Dobra opinia szybko się rozprzestrzenia, dlatego sama firma może stać się bardziej konkurencyjna i częściej wybierana przez lepszych specjalistów.

Workation poprawia również motywację i produktywność pracowników, którzy chcą jak najszybciej wykonać swoje obowiązki, by móc wypocząć. Takie oderwanie się od szarej, biurowej codzienności poprawia także kreatywność i pomaga zintegrować się z zespołem.

Należy pamiętać o tym, że taka forma wypoczynku jest czasami jedyną możliwością dla wielu zapracowanych osób, szczególnie właścicieli firm, którzy nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na pełnowymiarowy urlop. Jeśli chcemy wdrożyć w życie tą ideę, to możemy zabrać nawet ze sobą całą rodzinę, która będzie mogła wypocząć w czasie naszej pracy, a my po wypełnieniu najważniejszych obowiązków po prostu do nich dołączymy. Pamiętajmy jednak o jednym – workation to nie prawdziwe wakacje! Na nie również warto mieć czas, by uniknąć wypalenia zawodowego i chronicznego przemęczenia.

Na co zwrócić uwagę wdrażając u siebie workation

Jeśli chcesz wprowadzić workation w swojej firmie lub jesteś freelancerem, musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  1. Określ godziny pracy, w których pracownicy (lub ty) są dostępni i skupieni na zadaniach służbowych. Po określonym czasie zaleć wyłączenie komputerów i telefonów.
  2. Jeśli planujesz dłuższe workation, wybierz kilka dni, w czasie których twoi pracownicy (lub ty) odpoczną bez pracy (np. weekend). Oderwanie się od niej w 100% jest potrzebne, by zebrać na nowo siły i pracować efektywniej.
  3. Zasugeruj, by pracownicy (oraz ty sam) zmienili ustawienia swoich urządzeń – powiadomienia związane z pracą powinny przestać pojawiać się po określonych godzinach.
  4. Organizując workation sprawdź nie tylko koszt pobytu, ale również dostępność sali konferencyjnych, drukarki, faksu oraz szybkiego łącza internetowego. Bez niego praca będzie zaburzona.
  5. Wybierając miejsce pobytu weź pod uwagę warunki – pracownicy mogą mieć problem z pracą w upalne dni bądź odwrotnie. Trudne warunki atmosferyczne, burze itd. mogą zakłócać nawet dostęp do łącza internetowego.
  6. Bądź elastyczny. Nie każdy pracownik będzie chciał skorzystać z tej idei, szczególnie jeśli wiąże się ona z dłuższym wyjazdem, np. z powodu osobistych zobowiązań. Weź pod uwagę również charaktery i zainteresowania pracowników – dowiedz się wcześniej jaką formę odpoczynku preferują.

Chwilowy trend czy przyszłość

Workation jest doskonałym sposobem na wprowadzenie nowych doświadczeń dla pracowników, zwiększenie ich motywacji i poprawę wizerunku firmy. Nie warto go traktować jako nowej formy urlopu, gdyż oderwanie się zupełnie od pracy jest każdemu potrzebne, by uniknąć przykrych skutków przepracowania. Ten gorący trend jest jednak warty rozważenia w każdej firmie, która zatrudnia osoby mające możliwość zdalnej pracy. W końcu łączy w sobie idee wyjazdu integracyjnego wraz z wykonywaniem obowiązków przez pracowników.

Co sądzicie o idei workation? Ma szansę przetrwać również w Polsce?

 

Źródła:
http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/polacy-a-wakacje,4608665,galop,31469175,1,t,id,tm,zid,o.html
https://rynekpracy.pl/artykuly/praca-i-wczasy-to-workation



Przelew online
Znajdź nas: