Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Ciekawostki

Kultowe pieczątki w dziejach kinematografii

Współczesny wygląd pieczątki znamy już od XIX wieku i nic dziwnego, że pojawiają się również w filmowych produkcjach, czasem odgrywając w nich ważną rolę. Za chwilę przedstawimy kilka scen ze znanych filmów i seriali, w których pojawia się motyw pieczątki.

Słynny piesek z Bielska

W 1967 roku za sprawą Lechosława Marszałka świat poznał sympatycznego i uśmiechniętego psa Reksia. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej mogło się cieszyć z sukcesu, a sam reżyser i autor pomysłu odbierał nagrody m.in. w Teheranie. Jednak słynna czołówka, w której Reksio przybija pieczątkę z własną podobizną na taśmie filmowej pojawiła się dopiero kilka lat później w odcinku "Reksio strażak" z 1972 roku. Dziś popularne jest określenie "Szarpałbym jak Reksio szynkę", a tymczasem powinno ono brzmieć "Cykałbym jak Reksio pieczątki".

"Ja tylko po pieczątkę" czyli PRL wiecznie żywy

Po dziś dzień trudno załatwić coś bez pieczątki, ale prawdziwe apogeum miało miejsce w czasach PRL-u. Bez pieczątki można było w zasadzie nie wychodzić z domu. Nic więc dziwnego, że reżyserzy filmów z tamtych czasów często sięgali po ten sprawdzony motyw. Film "Nowy" z 1969 roku to pełnometrażowa wersja satyrycznej noweli Jerzego Ziarnika, ośmieszającej absurdy PRL-owskiej rzeczywistości. I tak na przykład, żeby zacząć pracę, trzeba było mieć pieczątkę ze wszystkich działów na karcie obiegowej. chociaż to wcale nie gwarantowało sukcesu.

Tajemnica Biblii w Mission Impossible

Poprzednie produkcje to jednak tylko kropla w morzu możliwości, które serwuje nam Hollywood. Biblia odgrywa kluczową rolę w historii filmu. Ethan (Tom Cruise) próbuje zrozumieć sens nazwy zadania: job314, a tajemnicę pomaga mu rozwikłać pieczątka. Tak, to właśnie pieczątka z "Hotelu Drake'a" sprawia, że podejrzenia spływają na Phelpsa.

Kultowe pieczątki w dziejach kinematografii

Zagadka Incepcji

Fani filmu Nolana mają swoje teorie na temat tego co jest snem, a co rzeczywistością. I chociaż nigdy nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi, to domniemywać można, że również końcówka filmu jest snem, za czym przemawiać ma pieczątką otrzymana przez Cobba (Leonardo DiCaprio) na lotnisku w Los Angeles. Nie będziemy do końca zdradzać skąd te przypuszczenia, ale jeśli lubicie takie niejednoznaczne nawiązania, to przyjrzyjcie się również dokładnie scenie, w której do zespołu werbowana jest nowa architektka Ariadne (Ellen Page).

Kultowe pieczątki w dziejach kinematografii

Bibliotekarz z zepsutą pieczątką

Dość tych teorii, przejdźmy do konkretów. Ten będzie naprawdę wagi ciężkiej. Mowa o filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Scena, w które pracownik biblioteki św. Barnaby w Wenecji stempluje książki, podczas gdy Jones ciężkim przedmiotem wybija dziurę w marmurowej podłodze jest jedną z zabawniejszych w tym filmie. Zresztą sprawdźcie sami, jaką moc posiada zepsuta pieczątką (lub przygłuchy bibliotekarz).

Pieczątki pod specjalnym nadzorem

Na koniec zostawiliśmy sobie prawdziwy creme de la creme, czyli oscarową, czeską produkcję z 1966 roku pt. "Pociągi pod specjalnym nadzorem". Motyw pieczątek przewija się tu wiele razy, ale żaden z nich nie ma takiej mocy, jak scena, w której Jitka Zelenohorská dała sobie wytatuować. pośladki. Pewnie dlatego niektórzy twierdzą, że nie ma w historii kina bardziej kultowych i smakowitych pieczątek. Dla ciekawskich mamy oczywiście fragment tego filmu.

Kultowe pieczątki w dziejach kinematografii

Pieczątka towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, a ich rola ograniczana jest tylko przez naszą wyobraźnię. Jak widać na powyższych przykładach niektóre pieczątki na stałe weszły do historii kina, część z nich pozwala reżyserom przedstawiać w ten sposób tajemnice, inne wywołać uśmiech na twarzy widza.

Przelew online
Znajdź nas: