Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Jak dbać o pieczątki i stemple?

Pieczątki automatyczne, stemple drewniane, pieczątki kieszonkowe, datowniki, szkieletowe, drukarenki, suche stemple, pieczątki tabelaryczne… O wszystkie trzeba dbać! Nawet w małej firmie przechowywujemy i używamy kilka stempli, które służą nam w codziennej, zawodowej pracy. A co dopiero w średniej wielkości przedsiębiorstwie… czy na przykład sporej instytucji publicznej? Pieczątki jak wiadomo nadają wagi dokumentom, które są w obiegu naszej firmy czy instytucji. To ich główny cel. Usprawniają również naszą pracę! Dzisiaj o ważnej, acz zapomnianej czynności pielęgnacji pieczątek. Jak dbać o pieczątki i stemple?

pieczątki

źródło: Flickr

 

Jak przedłużyć życie pieczątce lub stemplowi?

 

Każdy przedmiot używany w biurze się zużywa. Meble, sprzęt komputerowy, krzesła, także pieczątki. Jednak w celu uzyskania maksymalnej wydolności każdego przedmiotu warto jest dokonywać co jakiś czas konserwacji, czy pielęgnacji. O ile z zachowaniem porządku i czystości na biurku każdy pamięta, to jednak o konserwacji takiej drobnej rzeczy jaką jest pieczątka już nie zawsze. Warto więc wyrobić sobie nawyk czyszczenia i konserwacji. Zwłaszcza w dobie panującej epidemii, kiedy wiele osób może korzystać z jednej pieczątki lub stempla!

pieczątka

źródło: Pixabay

 

ABC czyszczenia pieczątek i stempli

 

Jak powinno się czyścić pieczątki i stemple? 

  • przygotuj delikatne detergenty, detergenty na bazie alkoholu lub wodę z mydłem
  • przygotuj również ściereczki, którymi będziesz czyścił 
  • i ściereczki, którymi będziesz wycierał do sucha swoje pieczątki
  • w przypadku automatów w obudowach musisz wyjąć pieczątkę z opakowania i oddzielnie czyścić automat oraz jego oprawkę
  • jeśli czyścisz gumkę - to pamiętaj - wystarczy przetrzeć i osuszyć ją
  • podczas zabiegu konserwacji przyglądnij się poduszce odbijającej. Może się zdarzyć, że jest ona już wybita, co powoduje niezbyt dokładne odbicia. Jeśli tak się zdarzyło, to koniecznie skontaktuj się z producentem lub fachowym sklepem,w  którym znajdziesz poduszeczkę do wymiany.
  • podczas konserwacji oszacuj stan nasączenia poduszeczki tuszem. Może jest to TEN moment i trzeba ja natuszować kilkoma kroplami tuszu o odpowiednim kolorze?

 

W sytuacji epidemii warto na każdym biurku mieć specjalny środek dezynfekujący do rąk, aby każda osoba używająca wspólnie określonych pieczątek mogła dokonywać zabiegów higienicznych w miejscu pracy i w ten sposób uchronić się przed niebezpiecznym wirusem. 

pieczątki

źródło: Flickr

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

 

Kilka rad dotyczących czyszczenia i konserwowania pieczątek!

  1. Pamiętaj, że każda pieczątka samotuszująca o którą nie dbasz, zacznie szybciej niż myślisz wykonywać niezbyt ostre odbicia!
  2. Jeśli na obudowie pieczątki znajdują się nadruki, które  mają być widoczne - to powinieneś używać delikatnych tkanin do czyszczenia i wycierania, aby nie zetrzeć nadruków.
  3. Jeśli używasz do czyszczenia detergentów z zawartością z alkoholem, to obowiązkowo - nie dotykaj detergentem płytki tekstowej wykonywanej zwykle z polimeru, ponieważ możesz trwale uszkodzić napisy odbijające.
  4. Płytki tekstowe na pieczątkach i stemplach wykonane z gumy śmiało można czyścić z wykorzystaniem detergentu z alkoholem. Nie uszkodzą się!
  5. Warto rozważyć zaopatrzenie się w tzw. atomizer z wodą, mydłem i ewentualnie gliceryną Z wykorzystaniem atomizera możemy w bardzo szybki i profesjonalny sposób wyczyścić każdą powierzchnię na pieczątce czy stemplu.

pieczątki

źródło: Flickr

 

Niespodzianki podczas czyszczenia pieczątek i stempli

 

Podczas konserwacji stempli i pieczątek mogą zdarzyć się kłopoty. Jednym z nich może być na przykład odklejenie się gumki od konstrukcji pieczątki. Dzieje się tak w przypadku zbyt mocnego szorowania! Warto mieć wówczas przy sobie mocną taśmę dwustronną, która może nam pomóc w ponownym osadzeniu gumki na miejscu. Warto, abyś wiedział, żeby do ewentualnego ponownego osadzenia gumki nie stosował kleju z cyjanopanem. Składnik ten trwale uszkadza płytkę stempla lub pieczątki. 

pieczątki

źródło: Pixabay

 

Odpowiednio czyszczone i konserwowane pieczątki mogą posłużyć w Twoje firmie naprawdę przed długi czas. Czynność czyszczenia powtarzana systematycznie wydłużą ich pracę i na pewno zagwarantują długie użytkowanie z wykorzystaniem wyraźnych odbić na dokumentach. Pamiętaj, że oprócz funkcji związanej z bezawaryjnością pieczątki ważny jest też aspekt estetyczny i higieniczny! Zwłaszcza teraz w dobie panującej pandemii! Konserwacja i czyszczenie pieczątek jest ważne, bo wyobraź sobie WAŻNY MOMENT,  w którym nagle pieczątka odmawia posłuszeństwa, a sprawa musi być załatwiona NA CITOJeśli podczas czyszczenia osądzisz, że lepiej zamówić nową pieczątkę niż czekać aż zupełnie się wysłuży, to pamiętaj, że można to zrobić nie wychodząc z domu!





 

 

 

 

 

Przelew online
Znajdź nas: