Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Jak powstają pieczątki, poznaj specyfikę 3 popularnych metod



Pieczątka jest jednym z najpowszechniejszych narzędzi firmowych. Jej historię i zalety posiadania zapewne znacie, bo pisaliśmy już o tym wielokrotnie. Czy jednak zastanawialiście się nad tym, w jaki sposób powstają? Jakie urządzenia są wykorzystywane do ich produkcji? O tym już za chwilę.

Na chwilę obecną znane są trzy metody wyrobu pieczątek: polimerowa, fleszowa (znana również jako błyskowa) oraz laserowa. W zależności od tego, która z nich zostanie wybrana, różna jest jakość odbicia, precyzja oraz czas wykonania pieczątki.

Technika polimerowa

Z punktu widzenia efektu końcowego najmniej precyzyjna i jednocześnie najbardziej czasochłonna, jednak ze względu na niskie koszty produkcji wciąż popularna.

Polega na: utwardzaniu polimeru (cieczy, która pod wpływem światła gęstnieje) światłem UV z wykorzystaniem przesłony (tzw. filmu), na którym drukowana jest treść pieczątki. Dzięki temu, że polimer jest naświetlany mocniej w miejscu, gdzie znajduje się czcionka to szybciej gęstnieje. Pozostała, nienaświetlona część płytki jest wymywana przez wodę. Technologia ta wykorzystywana jest przez małe firmy, ponieważ cena urządzeń potrzebnych do produkcji tego typu urządzeń jest stosunkowo niska. Zasadniczo jednak technika ta ma same wady:

- odbicie jest znacznie mniej wyraźne niż w przypadku pozostałych technik
- mało odporna na środki chemiczne czy nawet alkohol, dlatego też nie można jej stosować z innym tuszem niż wodny
- parametry są dobierane ręcznie, dlatego końcowy efekt jest trudny do przewidzenia i zależy w dużej mierze od wiedzy i doświadczenia osoby, która pieczątkę wykonuje (należy przestrzegać czasu naświetlania co do jednej sekundy)
- zdarza się, że powodem gorszej jakości gumki jest zużycie sprzętu: lampy UV z czasem dają mniej światła, więc czas naświetlania się wydłuża. Dobra jakość pieczątki wymaga ciągłego eksperymentowania.

Technika fleszowa

Inaczej zwana techniką błyskową (flash). Została wynaleziona w Japonii i szybko rozprzestrzeniła się na cały świat.

Polega na: wypalaniu czcionki w światłoczułym materiale przy pomocy urządzenia błyskowego. Plusem tej techniki jest wyraźny odcisk. Praktykując w minimalnym zakresie jej tworzenie nie jesteśmy w stanie nic zepsuć ani pogorszyć. Technika ta jest znacznie lepsza od polimerowej, pozwala też na szybsze wykonanie pieczątki niż w przypadku techniki poprzedniej. Dzięki temu, że nośnik odbijający ma wysoką rozdzielczość, to nawet małe elementy wyglądają na pieczątce wyraźnie.

Minusy:

- jest dość czasochłonna (aby pieczątka była wyraźna potrzebuje minimum dwóch godzin naświetlania)
- automaty wykorzystywane przy produkcji tego typu pieczątek mają wbudowany pojemnik z tuszem, który wystarcza na 1000-2500 odbić (w zależności od ilości tekstu oraz grafik na pieczątce). Po upływie tego czasu pojemnika nie można uzupełnić, a więc po wykorzystaniu tuszu pieczątka nadaje się do wyrzucenia.


Technika laserowa

Grawerowanie laserem to obecnie najlepszy z punktu widzenia klienta, dostępny na rynku sposób wykonywania pieczątki
Polega na: grawerowaniu gumki odciskowej przy użyciu wiązki laserowej. Dokładność, którą można uzyskać podczas produkcji tego typu pieczątki to 1000DPI. Umożliwia to uzyskanie doskonałej widoczności nawet bardzo niewielkich elementów pieczątki. Dobrej jakości laser pozwala na wygrawerowanie napisu o wielkości czcionki wynoszącej 3-4 pkt. Z pomocą oprogramowana komputerowego sterującego urządzeniem laserowym można regulować takie parametry grawerowania jak szybkość czy moc lasera. Gumka powstała w ten sposób jest trwała i odporna na czynniki zewnętrzne.

Różnica w stosunku do technologii polimerowej jest taka, że z pomocą lasera można wyciąć elementy znacznie bardziej precyzyjnie. Na pieczątce laserowej umieścimy aż dwa razy więcej informacji niż na pieczątce polimerowej. Pieczątki grawerowane laserem uzyskują najwyższą jakość, a w dodatku charakteryzują się najkrótszym czasem realizacji. Jej wykonanie może trwać zaledwie 5 minut!

Urządzenia do produkcji pieczątek

W zależności od rodzajów pieczątek w sprzedaży dostępne są różne rodzaje maszyn, które umożliwiają ich produkcję. Jedną z firm, która oferuje możliwość zakupu maszyn do każdej z trzech wymienionych technologii jest firma Colop. Jakie urządzenia oferuje?

COLOP T-150 - maszyna przeznaczona do przygotowywania pieczątek w technologii polimerowej. Posiada szereg przydatnych funkcji. Jedną z nich jest wymywarka, która stanowi podstawę wyposażenia. Dwustronne naświetlanie, szyba ImageBright oraz elementy dystansowe gwarantują dobry efekt końcowy.

FS-800 i FS-1200 to z kolei urządzenia do produkcji pieczątek wytwarzanych w technologii flashowej, zarówno tych standardowych jak i o nietypowych kształtach: okrągłych, kwadratowych, kieszonkowych, datownika czy tabelarycznych. Z ich wykorzystaniem można tworzyć pieczątki ze zdjęciem lub dwukolorowe.

Ploty laserowe Universal Laser Systems to z kolei profesjonalne systemy do produkcji pieczątek w technologii laserowej. Dzięki ich wykorzystaniu można osiągnąć doskonałą precyzję w odwzorowaniu najdrobniejszych detali, które zawiera treść pieczątki. Dają również dużą dowolność w tworzeniu odbić kolorowych. Poza możliwością grawerowania treści w gumie albo materiale do suchego stempla, plotery laserowe można również wykorzystać w innych konfiguracjach np. grawerowanie fotografii, znakowanie gadżetów, sygnowanie tabliczek i szyldów, wycinanie papieru, folii, szablonów itp.

Pieczątka pieczątce nie równa

Z poniższego zestawienia jasno wynika, że zdecydowanie najlepszym obecnie sposobem wykonywania pieczątek jest technika laserowa i to z wielu powodów. Pieczątka grawerowana laserem pozwala uzyskać niezwykle precyzyjne odbicie nawet wtedy, gdy na płytce znajdują się niewielkie elementy. Ponadto jest trwała, a przy tym charakteryzuje się najkrótszym czasem realizacji.

Pieczątki wykonywane techniką laserową można zamówić w naszej firmie, mając pewność, że bez względu na to, czy zamówiona zostanie duża pieczątka firmowa, czy kieszonkowa powstały stempel będzie najwyższej jakości.

A wszystkich tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tworzeniu pieczątki zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, w których krok po kroku wyjaśniamy jak własnoręcznie przygotować pieczątkę w zaciszu swojego własnego domu:
http://www.stampler.pl/inspiracje,pieczatki-diy-zrob-to-sam
http://www.stampler.pl/inspiracje,jak-samodzielnie-przygotowac-pieczatke-w-domu

Przelew online
Znajdź nas: