Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Pieczątki motywujące - metoda na dzieci i dorosłych

Nowy rok szkolny już za pasem, a wraz z nim czekają na nasze dzieci nowe wyzwania i chwile radości. By latorośl chętnie się uczyła i wypełniała swoje obowiązki, może być motywowana w różnorodny sposób. W klasach I-III nagradza się dzieci za pomocą pieczątek motywujących. Czy jest to dobry sposób? Jakie są wady i zalety tego systemu? Czy pieczątki możemy wykorzystać również w domu, by zmotywować malucha do działania?

pieczątki motywacyjne

Co to są pieczątki motywacyjne

Nazwa brzmi tajemniczo, ale to nic innego jak rodzaj nagrody wyrażonej za pomocą stempla. Wzory pieczątek motywacyjnych to najczęściej buźki (niekoniecznie uśmiechnięte), różnego rodzaju zwierzęta lub proste hasła. Tego rodzaju zabiegi stosuje się głównie w stosunku do dzieci, jednak pieczątki motywacyjne mogą być również wykorzystywane w celach sprzedażowych.

Pieczątki motywacyjne dla dzieci

W polskim szkolnictwie w klasach I-III obowiązuje ocena opisowa, a wystawianie stopni jest surowo zabronione. Taki system panuje od lat, by wykorzystywać pieczątki motywacyjne do zachęcenia dzieci do nauki. Istnieje wielu przeciwników i zwolenników tego sposobu nagradzania, jednak jest on z całą pewnością ułatwieniem dla kadry nauczającej.

Zaletą tego systemu jest z całą pewnością prostota motywacji zewnętrznej - wystarczy wybrać odpowiednią buźkę czy symbol i przybić ją obok pracy dziecka. W ten sposób można w łatwy sposób nagrodzić ucznia, który przykłada się do nauki lub zasugerować mu, że powinien się bardziej postarać. System opisowy unika oceniania, a pieczątki motywacyjne w pewien sposób go przemycają.

pieczątki motywacyjne dla dzieci

Stąd pojawia się krytyka, gdyż wielu rodziców uważa, że trudno ocenić dzieci np. na podstawie umiejętności plastycznych, gdyż nie każde jest tak samo uzdolnione, choć może starać się równie mocno, co pozostali rówieśnicy. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy cały system oceniania jest sprawiedliwy? Pieczątki motywacyjne w pewien sposób przygotowują dziecko do ocen, które pojawią się już w IV klasie i będą mu towarzyszyły do końca edukacji.

Jeśli należymy do zwolenników motywacji zewnętrznej, możemy wykorzystać stemple również w domu. Do tego celu warto stworzyć tablicę motywacyjną, zamówić pieczątki i wyjaśnić dziecku system nagradzania. W ten sposób możemy łatwiej wynegocjować sprzątanie pokoju, pomoc w obowiązkach, czytanie książek czy aktywne spędzanie czasu z daleka od komputera.

Pobierz tablice motywacyjne dla dzieci

Jak motywować dziecko w domu:
- nie stosujmy gróźb ani nie porównujmy go z innymi dziećmi;
- postarajmy się wprowadzić naklejki, pieczątki lub tablice motywacyjne, ale tylko wtedy, gdy dziecko będzie chciało samodzielnie lub z naszą pomocą je wypełniać (przymus działa wręcz odwrotnie);
- nie stosujmy szantażu emocjonalnego;
- starajmy się nie tworzyć rywalizacji między dziećmi, by nie stały się swoimi wrogami (w przypadku rodzeństwa, dzieci znajomych, sąsiadów);
- nadmierna kontrola nie jest dobra - dlatego okazujmy dziecku zaufanie i tylko dyskretnie sprawdzajmy, czy wypełnia zadania domowe i swoje obowiązki.

Pieczątki motywacyjne dla dorosłych

Może wydawać się nieprawdopodobne, ale pieczątki motywujące są stosowane również przez dorosłych. Nie proponujemy, by za każdy obiad przybijać swojemu partnerowi pieczątkę "brawo!", ale chcemy zwrócić uwagę na pewien mechanizm wykorzystywany w sprzedaży. Z całą pewnością spotkaliście się z programami, w których należy zbierać stemple, by otrzymać coś za darmo. Tego rodzaju promocje stosują kawiarnie, pizzerie, salony fryzjerskie, myjnie samochodowe czy sklepy odzieżowe. Jest to świetny sposób na zachęcenie Klienta do większych zakupów. Jeśli chcemy wykorzystać ten pomysł, możemy zamówić kieszonkową pieczątkę firmową, wydrukować bloczek z miejscem na stemple i ogłosić specjalną promocję.

pieczątki motywacyjne dla dorosłych

Wspominamy o tym dlatego, by przybliżyć sposób działania motywacji. Według psychologów im bliżej jesteśmy celu, tym większe pragnienie, by go osiągnąć. Dlatego nie trudno się dziwić kolejnym programom zbierania stempli, za które otrzymamy darmową kawę, wizytę w salonie lub bezpłatne mycie samochodu. Jak dowodzą badania* częstotliwość korzystania z danych usług zwiększa się z każdym kolejnym stemplem czy naklejką. Nietrudno wyobrazić sobie, że w taki stosunkowo prosty sposób będziemy w danym sklepie kupowali więcej i częściej, by zdobyć upragnioną nagrodę. Warto nie tylko uważać na ten chwyt, ale wypróbować go również w swojej firmie.

Motywacja jest ważna u każdego

Motywacja odpowiada za większość naszych działań, dlatego warto dbać o to, by była ona prawidłowa, szczególnie w przypadku dzieci. Pieczątki motywujące mogą być dobrym pomysłem na nagradzanie nie tylko na zajęciach szkolnych, ale i w domu. Warto zamówić własny stempel z unikatowym hasłem, który zmotywuje nasze dziecko do sprzątania, częstszego ruchu na świeżym powietrzu lub czytania książek. Cel nie jest ważny - najważniejsza jest motywacja.

Co sądzicie o pieczątkach motywujących w szkołach? To dobry ruch, czy dzieci w klasach I-III powinny mieć wystawiane stopnie?

*http://weblog.infopraca.pl/2012/10/blizsze-cele-lepiej-motywuja/

Przelew online
Znajdź nas: