Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Biznes

5 oznak, że jeste? gotowy założyć swój biznes

Jeśli jesteś niezadowolony ze swojej pracy i masz głowę pełną pomysłów nic dziwnego, że zastanawiasz się nad własną firmą. Skąd jednak mieć pewność, że jesteś gotowy założyć swój biznes? Czy niezadowolenie ze swojej dotychczasowej pracy wystarczy? Poznaj 5 oznak, które świadczą o tym, że najwyższa pora stanąć na własne nogi.

1. Czujesz się niespełniony

Twoja praca może być czymś, co daje ci spełnienie w życiu. Jeśli tak nie jest i wypełnianie obowiązków zawodowych jest przykrą koniecznością, z każdym kolejnym dniem będziesz coraz bardziej zmęczony i prędzej czy później zaczniesz się wypalać.

Wiele osób ma problem ze znalezieniem pracy, którą lubi. Nie jest to jednak wystarczający powód do założenia własnego biznesu. Pracę zawsze można zmienić. Spełnienie to jednak zupełnie inna rzecz. Jeśli wykonujesz te same czynności od lat i czujesz, że niezależnie od miejsca pracy (miałeś ich już kilka) nie możesz rozwinąć swoich skrzydeł, warto rozważyć założenie własnego biznesu. Pragnienie wolności, cel, chęć kontroli i nadanie znaczenia swoim działaniom to dobre cechy przyszłego biznesmena.

5 oznak, że jesteś gotowy założyć swój biznes

2. Jesteś osobą społeczną i pewną siebie

Niektóre osoby chcą założyć firmę tylko dlatego, że od tej pory będą działać na własną rękę i staną się czymś w rodzaju samotnego wilka. Niestety jest to kłamstwo, które bardzo szybko weryfikuje rzeczywistość. Biznesmen odnoszący sukcesy nie jest w stanie osiągnąć tego bez społeczeństwa. Osoby, które działają samotnie, bez wsparcia pochodzącego z zewnątrz, o wiele dłużej dochodzą do szczytu.

Jeśli jesteś osobą społeczną, masz dużo kontaktów, wsparcie rodziny czy znajomych, będzie ci o wiele łatwiej odnieść sukces. Osoby nieśmiałe mają problem z przebiciem się, a prowadzenie biznesu nie jest wcale łatwą sprawą. Posiadasz świetne zdolności komunikacyjne? Jesteś odważny i nie boisz się wyznań? To sygnał, że możesz stać się kimś więcej niż czyimś pracownikiem.

5 oznak, że jesteś gotowy założyć swój biznes

3. Wiesz, że posiadasz wiedzę, doświadczenie i kompetencje

Słyszałeś już o tym nie raz - w ciągu pierwszych 5 lat większość nowych firm upada. Niestety nie jesteś w stanie w 100% zabezpieczyć się przed tą ewentualnością, jednak nie zabieraj się za coś, o czym nie masz zupełnie pojęcia.

Jeśli pracujesz w danej branży wiele lat i posiadasz dużą wiedzę oraz kompetencje, możesz myśleć o swojej firmie na poważnie. Obserwujesz swojego szefa i masz regularne wątpliwości odnośnie jego decyzji? To znak, że jesteś gotowy na własną działalność. Pamiętaj jednak o tym, że to zupełnie naturalne, gdy w pewnym momencie poczujesz, iż niewiele zostało już do nauczenia się. Jest to jednak złudne myślenie - wystarczy nieco zmienić dziedzinę, by zauważyć jak wiele wiedzy pozostaje wciąż do zdobycia.

5 oznak, że jesteś gotowy założyć swój biznes

4. Jesteś finansowo zabezpieczony

Nie możesz nastawiać się na to, że firma od razu przyniesie zyski. Wiele zależy od zapotrzebowania na produkt lub usługę, jakości, konkurencji oraz często tzw. szczęścia. Jeśli czujesz, że masz wsparcie w postaci małżonka, posiadasz znaczne oszczędności, które pozwolą ci utrzymać się bez pracy przez kilka miesięcy lub wiesz, że jesteś w stanie znaleźć potrzebne fundusze, jesteś gotowy na własny biznes.

Zakładanie firmy bez zabezpieczenia finansowego jest sporym błędem, gdyż może się okazać, że przez kilka pierwszych miesięcy nie będzie ona po prostu rentowna. Nie każdy biznes od razu się opłaca, często trzeba wykazać się cierpliwością i niezłomnością ducha, by przeczekać gorsze okresy.

5 oznak, że jesteś gotowy założyć swój biznes

5. Dyscyplina nie jest dla ciebie niczym nowym

Nawet jeśli posiadasz duże osiągnięcia w swojej dotychczasowej pracy, nie mogą one być mierzone tak samo, jak gdybyś pracował na własnej działalności. W większości firm masz nad sobą przełożonych i to oni stanowią twoją asekurację. Gdy zdecydujesz się na zostanie swoim własnym szefem, zabraknie dotychczasowego wsparcia i często będziesz musiał wyjść poza swoją "bezpieczną strefę".

Jeśli czujesz, że umiesz sam zaplanować swoje zadania, sumiennie je realizujesz i wiesz, co robić w danym momencie bez instrukcji osób trzecich - jesteś na dobrej drodze. Zastanów się, jak oceniasz swoje umiejętności organizacyjne i samodyscyplinę. Jeśli wiesz, że zarządzanie innymi ludźmi i odpowiednie kierowanie nimi nie jest dla ciebie problemem, jesteś dobrym materiałem na szefa.

5 oznak, że jesteś gotowy założyć swój biznes

Nie zapominaj o detalach

Stworzenie własnego biznesu od zera wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wyzwaniami, na które musisz być gotowy. Jeśli czujesz, że powyższe oznaki dotyczą właśnie ciebie, należy rozważyć realnie swoje szanse na rynku. Musisz dobrze przemyśleć to, co chcesz robić i przede wszystkim czy wiesz, jak się do tego zabrać.

Na samym początku mogą zniechęcić cię bariery podatkowe i prawne. Jeśli nie znasz się na przepisach będziesz miał problem z ich interpretacją, dlatego najlepiej zasięgnąć rady u księgowego czy radcy prawnego jeszcze przed rozpoczęciem działalności.

Każda branża ma inne wymagania odnośnie miejsca, narzędzi pracy oraz dokumentacji. Jeśli do tej pory patrzyłeś na wszystko z perspektywy pracownika, możesz nie wiedzieć, jak trudno prowadzić własną firmę. Istnieje wiele detali, z których mogłeś nie zdawać sobie do tej pory sprawy. Przykładowo posiadanie pieczątki nie jest obowiązkowe, jednak Urząd Skarbowy czy banki często jej wymagają. Na wielu drukach podatkowych widnieje rubryka pt. "pieczątka i podpis". By nie dać się niemiło zaskoczyć, lepiej od razu przewidzieć różnego rodzaju następstwa. Jeśli rozważasz założenie własnej firmy, pomocny może być nasz tekst "Firmowa pieczątka - zalety jej posiadania".

Niestety największe kłopoty przy zakładaniu małej lub średniej firmy dotyczą kwestii finansowych, co za tym idzie braku stabilności i niepewności dochodów. Nie ma jednak sensu się zniechęcać - jeśli masz konkretny pomysł, jesteś dobry w tym co robisz, sprawdź przepisy, zasięgnij rady specjalisty i postaw pierwszy krok w stronę swojej przyszłości.

5 oznak, że jesteś gotowy założyć swój biznes

Jesteś gotowy na własny biznes

Przeczytałeś nasz tekst i czujesz, że jesteś gotowy na założenie swojej firmy? Przede wszystkim bądź odważny. Szukaj wsparcia bliskich osób, zabezpiecz się finansowo i pamiętaj cały czas o tym, że na początku będziesz musiał poświęcić naprawdę dużo, by firma utrzymała się na rynku i zaczęła przynosić dochody. Nie słuchaj ludzi, którzy mówią ci, że powinieneś jeszcze poczekać. Tylko ty wiesz najlepiej, kiedy nadchodzi moment na spróbowanie swoich sił w nowej roli. Zaplanuj wszystko już wcześniej i zbadaj rynek - pochopne działania opłacają się tylko w nielicznych przypadkach.

Przelew online
Znajdź nas: