Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Czy scrapbooking jest dla Ciebie?

Tajemnicze słowo "scrapbooking" przewija się często na blogach DIY (Do It Yourself) oraz w sklepach, które oferują przedmioty wykonywane ręcznie. Z całą pewnością zastanawiacie się, co może on mieć wspólnego z pieczątkami. Zobaczcie zatem co to jest scrapbooking i czy jest to zajęcie właśnie dla was.

Scrapbooking, co to jest

Scrapbooking jest sztuką ręcznego dekorowania i tworzenia pamiątek rodzinnych, albumów, kartek. To pewnego rodzaju kolaże, które w całości mają za zadanie opowiedzieć jakąś historię lub stworzyć niebanalny przedmiot. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego album ze skrawek.

Scrapbooking nie jest niczym nowym, gdyż pierwsze sklepy oferujące elementy do tworzenia albumów zaczęły powstawać już w latach 80 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym znanym scrapbookerem był amerykański pisarz Mark Twain.

Co jest potrzebne do scrapbookingu?

Wszystko zależy od tego, co chcielibyśmy stworzyć. Papier do scrapbookingu, baza do albumu czy kartki oraz mnóstwo drobnych akcesoriów do zdobienia. Należy pamiętać o tym, że scrapbooking jest przede wszystkim formą odpoczynku dla osób kreatywnych, które pragną oderwać się od codziennej rutyny, a dla wielu osób również pasją. Jeśli zastanawiacie się nad tym, czy jest to zajęcie dla was, odpowiedzcie sobie na poniższe pytania:

- Czy lubisz prace manualne?
- Czy chciałbyś tworzyć unikatowe przedmioty takie jak albumy rodzinne, czy kartki okolicznościowe?
- Czy chciałbyś wspomóc rozwój twojego dziecka?
- Czy masz dużo pomysłów na prezenty dla najbliższych, jednak nie wiesz jak je zrealizować?
- Czy posiadasz wyobraźnię?

Jak zrobić album - scrapbooking

Podstawą do scrapbookingu jest baza, z której można wykonać notes lub album. W sklepach są dostępne różne rozmiary, które należy dopasować do swoich oczekiwań. Bazę można również stworzyć samodzielnie, zszywając lub bindując ze sobą kartki o gramaturze ok. 200 g. Jeśli planujemy wykonanie kartki, warto wykorzystać kartkę z bloku lub cieńszą tekturę.

https://pl.pinterest.com/pin/543809723731897759/

baza do albumów

Poza bazą potrzebujemy z całą pewnością kolorowych i ozdobnych papierów, które można kupować pojedynczo lub w zestawach. Zależnie od tego, czy papier będzie stanowił bazę czy ma być tylko formą ozdoby, powinniśmy dopasować jego gramaturę. Oczywiście grubsze modele nadają się do tworzenia kartek, a cieńsze do ich dekorowania. Materiały do scrapbookingu powinny być wybierane z pomysłem, dlatego zanim zaczniemy przyklejać wszystko do bazy, zastanówmy się, czy będzie to do siebie po prostu pasowało. Kartki scrapbooking w albumie powinny mocno różnić się między sobą, jednak jednocześnie zawierać przynajmniej jeden lub dwa elementy podobne, które stanowią motyw przewodni albumu.

https://pl.pinterest.com/pin/368239707006965135/

baza do albumów

Wykonując scrapbooking album krok po kroku możemy potrzebować także tasiemek, koronek i taśm, które będą stanowiły ozdobę kartek. Niektóre z nich są nawet samoprzylepne! Dobrym pomysłem jest zakup kilku ozdobnych dziurkaczy, które będzie można wykorzystać zależnie od tematyki albumu czy kartki.

https://pl.pinterest.com/pin/505810601873714197/

baza do albumów

Często warto zainwestować w większy zestaw do scrapbookingu, w którym znajdziemy różne ozdoby utrzymane w tej samej tematyce. Podstawą wykonania albumu są również drobne akcesoria takie jak : klej do papieru, nożyczki, taśma klejąca czy pistolet na gorący klej.

Pod spodem znaleźliśmy dla was garść ciekawych inspiracji, które wspaniale pokazują czym jest scrapbooking:

https://pl.pinterest.com/pin/543809723731897759/

https://pl.pinterest.com/pin/368239707006965135/

Pieczątki do scrapbookingu

Oczywiście jeśli rozważamy zajęcie się scrapbookingiem, bardzo przydatne będą również pieczątki. Począwszy od zabawnych buźek do modnych "lubię to", poprzez nasze autorskie pomysły, dzięki którym stworzymy unikatowe rzeczy. Warto rozważyć zamówienie pieczątki online, która za niewielką cenę będzie wyróżniała nasze prace, przenosząc scrapbooking na wyższy poziom. Do albumów lub kartek stosuje się często efekt embossu wykorzystujący < a href="/cennik#suche-stemple">suche stemple. Poniżej zebraliśmy garść przykładów pieczątek, które można stworzyć samodzielnie lub zamówić bez poświęcania im dużej ilości czasu:

Inne formy scrapbookingu

Nową formą scrapbookingu, która mocno rozwija się w ostatnich latach jest digital scrapbooking. Wykorzystuje on programy graficzne do tworzenia albumów czy kartek. Plusem tego rozwiązania jest z całą pewnością szansa edytowania elementów i poprawy jakości zdjęć. W scrapbookingu nie ma określonych reguł tworzenia rękodzieła. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i wyczucia stylu.

Scrapbooking jest wspaniałą formą odpoczynku

Niektórzy z nas cenią sobie aktywny odpoczynek, a niektórzy z nas lubią oddawać się kreatywnym zajęciom, które relaksują i pobudzają wyobraźnię. Tanie pieczątki online, które można zamówić w naszym sklepie to nie tylko opcja dla firm, ale również dla osób, które w wolnym czasie chcą spróbować swoich sił w scrapbookingu - w końcu dekoracyjne pieczątki są praktycznie niezbędne, podobnie jak inne przedmioty do scrapbookingu. e

Przelew online
Znajdź nas: