Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Jak usunąć plamę z tuszu lub atramentu?

Każdy kto używa lub używał kiedykolwiek pieczątki lub pióra na pewno walczył już z uciążliwymi plamami, które pojawiły się na odzieży czy na elementach wyposażenia biura lub domu. Nowoczesne urządzenia praktycznie nie zostawiają zabrudzeń, ale co jednak jeśli tusz lub pióro przez nieuwagę poplami naszą marynarkę lub koszulę? Czym zmyć atrament lub co zrobić, by plama z tuszu zniknęła raz na zawsze?

Atrament i tusz jest określany jako cichy morderca ubrań, choć jest to mylne twierdzenie - plamy z tuszu można wywabić z każdego rodzaju odzieży.

Jak sprać atrament i tusz z odzieży:

  • Jeśli zdarzyło nam się zabrudzić białe ubrania, należy jak najszybciej zasypać plamę z tuszu solą i pocierać to miejsce przekrojoną na pół cytryną. Potem wystarczy przepłukać odzież i zastosować standardowe środki do prania.
  • Jeśli poplamiliśmy tuszem kolorowe ubrania, należy namoczyć zabrudzone miejsce w ciepłym mleku, następnie wypłukać i wyprać. Najgorszym przypadkiem są plamy na ubraniach, których nie można prać - wtedy jedynym rozwiązaniem jest potarcie odzieży ściereczką z denaturatem.
  • Druga metoda na to, jak usunąć plamy z atramentu i tuszu: Poplamione ubranie należy spłukać zimną wodą, wetrzeć w nie płynny środek do usuwania plam i wypłukać. Następnie moczymy odzież w gorącej wodzie z solą, wyjmujemy i polewamy ją spirytusem.
  • W przypadku kolorowych tkanin dobrze jest podłożyć ręcznik przed rozpoczęciem przecierania plamy szmatką zmoczoną zmywaczem do paznokci, aby nie pobrudzić innych rzeczy.
  • Co ciekawe, tusz z długopisu usuwamy zupełnie inaczej niż tradycyjny tusz czy atrament. Ubrania zwilżamy denaturatem bez względu na ich kolor po czym płuczemy i pierzemy.

Dywan i wykładziny:

  • Jeśli zdarzyło się, że pieczątka lub zbiornik na tusz wylądował na dywanie, a niekoniecznie chcemy go wyrzucać lub zakrywać plamy z tuszu do pieczątek kolejnymi meblami, możemy spróbować użyć szamponu do dywanów. Niestety te powierzchnie nie są tak łatwe do wyczyszczenia jak standardowa odzież, wszystko zależy od naszego czasu reakcji i chłonności dywanu. Podobnie jak z odzieżą, możemy potrzeć poplamione miejsce ścierką z denaturatem.
  • Inną metodą usuwania zabrudzeń z tuszu czy atramentu z dywanu jest posypanie go solą, którą zsypujemy za każdym razem gdy przesiąknie kolorem. Powtarzamy czynność kilka razy, a później przemywamy powierzchnię wodą z mydłem, aż plama z atramentu zniknie na zawsze.

Inne powierzchnie:

  • Jeśli ubrudzimy nasze dłonie tuszem, najlepiej czyścić je sokiem ze świeżego pomidora. Może być również konieczne przetarcie palców czymś szorstkim np. pumeksem.
  • Plamy z atramentu lub tuszu na meblach najlepiej jest usuwać sokiem z rabarbaru.

Podsumowując:

Podczas stosowania domowych sposobów usuwania tuszu ważna jest szybkość działania. Jeśli plamy nie zeszły za pierwszym razem można powtórzyć pranie, jednak należy pamiętać o tym, aby nie prasować tkanin - to dodatkowo utrwala plamę. Sposoby czyszczenia należy dopasować odpowiednio do powierzchni, na jakiej powstała plama - inaczej usuniemy kolor z jasnej odzieży a inaczej z kolorowej. Podstawowymi środkami do walki z tuszem jest denaturat i sól oraz ciepła i zimna woda.

Jak usunąć plamę z tuszu lub atramentu?

Jak usunąć plamę z tuszu lub atramentu?

Przelew online
Znajdź nas: