Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Kolory a pieczątki

Kolory a pieczątki

 

W dzisiejszych czasach mamy wręcz nieograniczone możliwości związane z produkcją pieczątek! Możemy zaprojektować dowolne formy i zastosować w projekcie wyszukany kształt czcionki. Dzisiejsze pieczątki mają różne formy i rozmiary, a także można zastosować do ich odbić szeroką paletę kolorów tuszy. Jeśli mamy pełną swobodę w doborze kolorów, to zajmijmy się tym tematem dzisiaj! Dlaczego warto dobrać dla swojej firmy lub na potrzeby indywidualne określone kolory, którymi będziemy stemplować dokumenty, druki i inne potrzebne materiały? Jak kolor pieczątki wpływa na odbiór marki, logotypu, wizerunek firmy? Zapraszamy do lektury!

źródło: Pixabay

 

O barwie słów kilka 

Od wielu już lat psychologowie koloru zajmują się badaniami związanymi z wpływem barw na człowieka, jego emocje i reakcje. Kolor jest zjawiskiem fizycznym - falą elektromagnetyczną! Każdy kolor ma nie tylko taką właściwość jak barwa, ale też nasycenie, temperature i jasność. Badania pokazują, że aż 65% konsumentów wybiera produkty codziennego użytku dzięki swoim preferencjom kolorystycznym. Pewne reguły związane z doborem kolorów reguluje tzw. “koło barw” opisane przez Izaaka Newtona w 1666 r. Dzięki naukowym ustaleniom koło pokazuje jak dobierać kolory ze względu na podobieństwo, harmonię, bądź kontrasty. Wiemy, że barwy dzielą się m.in. na ciepłe i zimne, podstawowe i pochodne oraz zestawy barw dopełniających. Nie od dziś także wiadomo, że kolory pozostają z innymi kolorami w związku i potrafią różnorodnie wpływać na elementy graficzne umieszczone np. w logotypie czy banerze reklamowym danej firmy.

źródło: Pixabay

 

Przepisy na dzień dobry!

Jeśli nurtuje Cię pytanie czy w ogóle wolno używać kolorowych tuszy stemplarskich, to śpieszymy z odpowiedzią! Nie ma w tym temacie żadnych konkretnych wytycznych prawnych! Istnieje jedynie pewien zwyczaj, który wykształcił się na przestrzeni wielu lat. 

 1. Chodzi o to, że z pieczątką firmową obecnie kojarzy nam się wyłącznie kolor czarny, a dawniej większość pieczątek była stemplowana na poduszeczkach z tuszem fioletowym! 
 2. Zaś jeśli chodzi o pieczątki urzędowe to od razu kojarzy nam się kolor czerwony! 
 3. Na czerwono podbijane są do dzisiaj dokumenty i druki związane z funkcjonowaniem szkół, organów administracji publicznych, sądów, straży pożarnej, czy innych jednostek publicznych. 
 4. Pieczątki zielone zaś są chętnie używane do dzisiaj przez straż graniczną oraz różne instytucje związane z leśnictwem i rolnictwem. 

 

Jeśli ustawodawca nie zakazał używania kolorów, to w zasadzie czemu nie zaprojektować stempli firmowych, czy indywidualnego w zaskakujący sposób z użyciem wielu barw? Czarne odbicia pieczątek niczym się nie wyróżniają, a nawet można je pomylić z kserokopiami oryginalnych druków. 

źródło: Pixabay

 

Pieczątka jako wizytówka firmy

Pieczątka może stać się kreatywną wizytówką. Oprócz takich danych jak imię i nazwisko, nazwa firmy, adres, NIP, Regon można zamieścić na niej także logotyp lub jakieś wybrane hasło charakteryzujące działalność firmy. Specjaliści od marketingu twierdzą, że na pieczątce może znaleźć się element graficzny lub napis, które zagwarantują zapamiętanie firmy klientom. Firmy wykonujące pieczątki doradzają swoim klientom w jaki sposób można uatrakcyjnić przekaz i poprawić relacje z klientami z wykorzystaniem pieczątki. Coraz więcej firm stara się, aby pieczątka była wyjątkowa, a możliwości użycia kilku kolorów do jej odbicia dają nam takie możliwości. 

 

Znaczenie kolorów

Warto wiedzieć, że barwy wpływają na nas i są w określony sposób odbierane. Kolory niosą też w sobie jakąś symbolikę i przekaz. Poniżej infografika przedstawiająca znaczenie kolorów. Zapoznaj się i zdecyduj jakich kolorów użyć w swojej niestandardowej pieczątce!

 

źródło: materiały własne

 

Jak kolor wpływa na odbiór marki?

Warto mieć na uwadze, że wielu klientów podczas wyboru produktu, usługi kieruje się kolorem. Jeśli zamierzasz wykorzystać pieczątkę jako element marketingowy, który pomoże Ci zyskać nowych klientów lub zapaść w ich pamięci, to powinieneś wiedzieć,  że:

 

 • żółty  - wpływa na nasze emocje pozytywnie, dobrze się kojarzy, jednak w nadmiarze może wywoływać nerwowość i niepokój. Kojarzony jest też z zazdrością. Kolor ten bardzo przykuwa uwagę, odbierany jest bardzo optymistycznie i kojarzony z beztroską.
 • pomarańczowy - pozytywnie wpływający na nasze emocje, barwa wzbudzająca naszą determinację, popycha do działania, wpływa na naszą witalność, entuzjazm  a także życzliwość
 • czerwony - kolor energetyzujący, stymulujący, pobudzający do działania, uwodzicielski, wymuszający szybkie podjęcie decyzji, w nadmiarze może być kojarzony z agresją, gniewem, chorobą.
 • zielony - kolor uspokajający i odprężający, utożsamiany z harmonią, naturą i bezpieczeństwem. Zielony jest odbierany jako kolor odnowy, świeżości, relaksu, wzrostu.
 • niebieski - kolor wpływający na poczucie bezpieczeństwa, koncentracje, uspokajający i odprężający. Niebieski jest barwą refleksyjną, barwa ta jest kojarzona z czystością, odświeżeniem, odnową, harmonią i wiernością. 
 • fiolet - wpływający na kreatywność i innowacyjność, barwa tajemnicza i oznaczająca bogactwo i prestiż, szlachetność. Kojarzona z dobrą jakością.
 • czarny - kojarzony jest ze szlachetnością, prestiżem, elegancją, powagą.

 

źródło: Pixabay

 

Kto chętnie wybiera logotypy w konkretnych kolorach?

Kolor ma moc. Kolor wpływa na to, jak odbieramy komunikaty i przekazy. Kolor jest też uwarunkowany kulturowo, tzn. w różnych kulturach dany kolor może oznaczać coś innego. W naszym kręgu kulturowym firmy odzieżowe dla dzieci, firmy oferujące fast foody czy biura podróży chętnie wybierają kolor żółty. Produkty i usługi dla ludzi młodych zwykle posiadają logotypy wykorzystujące barwę czerwoną lub czarną. Projektanci chętnie stosują go podczas wyprzedaży i ściągnięcia uwagi klienta. Znajduje zastosowanie w branży samochodowej i u producentów gier. Pomarańcz z kolei jest barwą, która Zielony kolor stosowany jest często w branżach związanych z ekologią, sportem, branżą turystyczną. Niebieski jest stosowany w logotypach  branż technologicznych, medycznych, bankowość. Kolor ten do swoich logotypów wykorzystywany jest przez firmy gwarantujące solidność, profesjonalizm, innowacyjność. Fiolet z  kolei jest ulubiona barwą w logotypach instytucji naukowych oraz producentów przedmiotów i usług dla kobiet. 

źródło: materiały własne

źródło: Pixabay

 

Kolory a pieczątki

Na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania kolorowej pieczątki? Z pewnością trzeba wziąć pod uwagę: - wygląd papieru i druków firmowych  - elementów graficznych, jakie się na nich znajdują  - oraz ich kolorystykę.  Powinniśmy także dobrać odpowiednie kolory do profilu prowadzonej przez nas działalności. Tu odsyłamy do  infografiki poniżej! Standardowe kolory używane obecnie to:
 1. Z reguły kolor niebieski w odbiciach pieczątek używane są dziś przez osoby prywatne lub firmy związane z branżą medyczną, technologiczną, samochodowa, biżuteryjna oraz IT.
 2. Tak, jak pisaliśmy wyżej, kolory czerwone używane są dziś przez organy publiczne.
 3. Pieczątki odbijane na fioletowo możemy spotkać obecnie na dokumentach kościelnych, 
 4. a zielone stosowane są dla jednostek zajmujących się ochroną środowiska. 
 5. Stemple brązowe można spotkać na dokumentach i drukach służb związanych z myślistwem. 

Warto pomyśleć czy nie użyć innej barwy lub zestawu barw dla swojej pieczątki, która dzięki temu może się stać świetnym uzupełnieniem identyfikacji wizualnej firmy. Coraz popularniejsze staje się też łączenie dwóch lub więcej kolorów na jednym odbiciu! Dzięki współczesnym możliwościom technologicznym jest to możliwe! Pamiętajmy więc, że wybór kolorowego tuszu do opracowanego wcześniej wzoru zindywidualizowanej pieczątki będą powodować, że odbicie pieczątki zostanie zapamiętane. 

źródło: Pixabay

 

Dzięki zastosowanym barwom można stymulować pracę mózgu i można poniekąd sterować wyborami marketingowymi. Zastosowanymi barwami w pieczątkach można pozyskiwać zaufanie klientów, wpływać na ich decyzje zakupowe, czy zbudować odpowiedni wizerunek swojej firmy. Kolory w logotypach czy na pieczątkach niejako “przyciągają” określona grupę docelowaną. Wszystkie koncepcje grafików są poparte badaniami. Kolor wymusza określone zachowania. To dlatego taką wagę przykłada się do kolorów w opakowaniach różnych produktów. Jak podają badania najwięcej firm na świecie posługuje się barwą niebieską. Drugą ulubioną barwą w logotypach firm i instytucji jest kolor czerwony. Projektanci chętnie wykorzystują również w identyfikacji firm kolory czarny, szary, złoty oraz żółty. Dlatego przyglądnij się swojemu logotypowi, zastanów się nad profilem swojej działalności, grupą docelową klientów…. może czas na dopasowanie koloru i formy pieczątki do całej identyfikacji firmy? 

Przelew online
Znajdź nas: