Proszę czekać...

ładowanie danych...
do góry
Porady

Jak z pieczątek zrobić grę językowa dla dzieci?

Gdyby przeczytać definicje słowa "pieczęć" lub "pieczątka", to okazałoby się, że są to przedmioty towarzyszące człowiekowi od najdawniejszych czasów i służące do spraw bardzo poważnych i patetycznych, wręcz wagi państwowej. Pieczątki kojarzą nam się z urzędami, szkołą, sądami, ponieważ stanowią one świadectwo wiarygodności i nadają moc prawną. Warto jednak spojrzeć na pieczątkę jak na obiekt, który może stać się źródłem dobrej, edukacyjnej zabawy. Przedmiotem, który posłuży nam, żeby wartościowo spędzić czas ze swoim dzieckiem. Jeżeli zawsze myślałeś o pieczątkach poważnie, to zachęcamy do odejścia od stereotypu i pomyślenia o nich w zupełnie inny sposób!

Stemple jako przedmiot zabawy

Jeżeli wpiszemy w Google frazę "pieczątki dla dzieci", to od razu wyskoczą nam opisy:
- "zestaw kreatywny"
- "pieczątki motywacyjne"
- "efektywne narzędzie dydaktyczne"
- "gra twórcza"
- "edukacyjna zabawa wspomagająca wyobraźnię"
- i wiele, wiele innych..

Pieczątki motywacyjne z wielkim sukcesem używane są w szkołach, szczególnie na etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Są to specjalne pieczątki z ocenami. Stały się znakomitą pomocą dla nauczyciela, która umożliwia mu prowadzenie procesu edukacyjnego dziecka w sposób będący zabawą, pomaga dziecku nabywać nowych umiejętności w oparciu o element rywalizacji. Pieczątki są świetnym motywatorem dla dzieci, które powodują, że dziecko chce dalej działać. Pieczątki jako motywatory można wykorzystać także w domu! Można też z wielkim sukcesem zastosować je w niektórych zakładach usługowych czy firmach. Polecamy nasz artykuł na ten temat zamieszczony TUTAJ.

źródło: Pixabay

5 pomysłów na wykorzystanie pieczątek do gier językowych

Pierwszy pomysł - pieczątki z literami alfabetu Jak wykorzystać pieczątki z literami alfabetu do zabawy? Pieczątki możesz zrobić własnoręcznie wycinając litery w ziemniaku, możesz też zamówić je lub kupić gotowe zestawy na przykład w Internecie. Wspólnie z dzieckiem można poodbijać litery na przygotowanych wcześniej kartonikach o wymiarach np. 3x3 cm.

1. Jeżeli przygotujesz tylko jeden zestaw literek to można zagrać razem z dzieckiem w grę językową, która polega na tym, że dziecko losuje kartonik z literką i ma za zadanie w ciągu minuty powiedzieć jak najwięcej słów na wylosowaną literę.
2. Inna gra z wykorzystaniem liter alfabetu dla trochę starszych dzieci może opierać się na zasadzie scrabble. Trzeba przygotować 6-8 kompletów liter alfabetu z wykorzystaniem pieczątek poodbijanych na małych kartonikach. Wszystkie literki wrzucamy do pudełeczka. Każdy gracz losuje po pięć literek i z nich układa się na ziemi lub kocyku słowa - jak na planszy scrabble - w pionie i w poziomie. Można umówić się, że szukamy słów do ułożenia, które są nazwami roślin, zwierząt, miast, rzek, imion bohaterów z bajek czy marek ulubionych samochodów. I te słowa są specjalnie premiowane, na przykład każde takie słowo z umówionego "zestawu" liczymy potrójnie. Ponieważ literki w scrabble mają swoje odpowiedniki cyfrowe, tj. litery rzadsze np. ń, ż, ć mają zwykle największą wagę - np. 7, a litery w naszym alfabecie nie mają takich oznaczeń, to możemy wprowadzić zasadę, że liczymy ułożone słowa: jednosylabowe za 1 punkt, dwusylabowe za 2 punkty itd. A słowa specjalne - liczone potrójnie mnożymy w zależności od tego z ilu sylab się składają. Trenujemy w ten sposób nie tylko umiejętności językowe (kreatywność w zakresie układania odpowiednich słów będących rzeczownikami), ale także dodawanie i mnożenie. Dziecko jest też dodatkowo stymulowane, ponieważ podczas gry myśli o umówionych wcześniej bohaterach bajek czy markach samochodów, co sprawi mu radość.

źródło: Flickr

Drugi pomysł - na motorykę małą

Motoryką określa się sprawność fizyczną człowieka i jego zdolność do wykonywania wszelkich działalności związanych z ruchem. Motoryka mała oznacza sprawność dłoni i palców. Umiejętności dziecka w zakresie motoryki małej będą powodowały, że nie będzie mieć ono problemów z pisaniem, czytaniem, wycinaniem, umiejętnościami w zakresie plastyki i techniki, a także umiejętnościami np. w kuchni. Różnorodne zabawy, w które bawi się we wczesnym okresie dziecko usprawniając swoja "motorykę małą" będą powodowały, że dziecko nie będzie mieć też problemów z koordynacją ruchowo-wzrokową, koncentracją, orientacją przestrzenną. Jak wykorzystać pieczątkę do zabawy językowej w oparciu o motorykę małą? Oto przepis:

- przygotuj brytfankę lub jakikolwiek niski, prostokątny pojemnik
- wsyp do niego piasku
- pieczątki z alfabetem włóż do nieprzezroczystego woreczka lub pudełka, z którego dziecko będzie losowało jedną literkę
- dziecko ma za zadanie na piasku narysować wylosowaną literkę lub przedmiot na tę literę
- rysować można palcem, patykiem do szaszłyka, ołowkiem z gumką, a nawet słomką do picia.

źródło: Flickr

Trzecia zabawa - karty obrazkowe

Trzecia propozycja dotyczy gry językowej związanej z językiem polskim lub obcym. Możemy poćwiczyć literowanie czy słówka (w języku obcym), ortografię (w języku polskim) czy po prostu tzw. małą motorykę. Do zabawy będziemy potrzebować pieczątek z obrazkami. Takie pieczątki można kupić w każdym sklepie zabawkowym lub zamówić według własnego pomysłu. Potrzebne będą także zwykłe klipsy do suszenia prania. Na każdym drewnianym klipsie trzeba napisać pisakiem kolejne litery alfabetu. Dziecko przybija pieczątki z obrazkami na wcześniej przycięte przez dorosłego kartki z bloku technicznego. Najlepiej w formie prostokątów. Pieczątki najlepiej odbić po prawej stronie prostokątnej kartki.

Zobacz na obrazek poniżej jak wygląda rozgrywka.

1. Spinacze do bielizny rozsypujemy na podłodze
2. Dziecko losuje kartę z obrazkiem - np. karta z psem
3. Po wylosowaniu karty dziecko ma za zadanie przypiąć do niej spinacze z odpowiednimi literami, aby powstało słowo "pies". Można też pobawić się słowami w dowolnym języku obcym. W wersji z językiem angielskim dziecko przypina np. litery tworzące słowo "dog".

źródło: Flickr

Czwarta zabawa językowa - wykorzystaj spinner

Fidget spinner jest niepozorną zabawką, o której w ostatnich miesiącach zrobiło się bardzo głośno. Nazywana jest "najpopularniejsza zabaką 2017 roku" lub " hitem sprzedażowym". Ta prosta w konstrukcji zabawka robi furorę na całym świecie i zaczyna być wykorzystywana także jako element dydaktyczny do różnych gier edukacyjnych. Gadżet miał w pierwotnym zamyśle pomagać dzieciom ADHD. Według pomysłodawczyni ma poprawić koncentrację, ułatwiać skupianie uwagi, rozpraszać lęk i niepokój. Jak wykorzystać ten przedmiot do nauki języków obcych dla mniejszych i starszych dzieci?

Oto kilka wskazówek:

- Gra pt. "Bank słów" polega na wykorzystaniu obrazków wykonanych stemplami na kartonikach. Można stworzyć obrazki florystyczne, ze zwierzętami, z zakresu tematyki "dom", "podróż", "części ciała". Obrazki układamy na podłodze w formie okręgu. Na środku kładziemy fidget spinnera. Wprowadzamy zabawkę w ruch. Do momentu zatrzymania zabawki dziecko ma za zadanie zapisać jak najwięcej słów z danej dziedziny (przyroda, zwierzęta, dom, podróż, części ciała, itp.) W rozgrywce może brać udział kilka osób. Wygrywa ten, kto zapisze najwięcej słów. Można wprowadzić dodatkowe utrudnienie, że w 1 rundzie wypisujemy rzeczowniki, w drugiej dodajemy do nich przymiotniki, a w trzeciej zapisujemy same czynności związane z danym tematem.

- Gra z językiem angielskim "What do you think?", ale można też zastosować dowolnie wybrany język obcy. Na stole znajdują się obrazki z odbitymi pieczątkami (jak w grze powyżej). Uczestnik gry wprawia spinner w ruch i kiedy ten jest w ruchu to jego zadaniem jest mówić na temat obrazków, wykorzystując jak najwięcej słów, przedstawionych na obrazkach przedmiotów. Można opisywać te przedmioty podając ich kolor, kształt, rozmiar, odgłosy jakie wydają. Zadawać pytania. Wyrażać opinie na ich temat. Wygrywa osoba, która w trakcie obracania się zabawki wykorzysta jak najwięcej słów na obrazkach.

- Gra z papierowym talerzem. To gra dla młodszych dzieci. Na obrzeżach papierowego talerzyka odbijamy pieczątki z obrazkami lub z literami alfabetu. Na nasz fidget spinner naklejamy strzałkę z papieru. Dziecko ma za zadanie wprawić zabawkę w ruch. Po wskazaniu strzałką danego obrazka lub litery gracz musi wypowiedzieć nazwę przedmiotu na obrazku albo przedmiot na taką literę jaką wskazał spinner - w zależności od tego, czy na brzegu papierowego talerza odbijemy obrazki czy litery.

źródło: Pixabay

Piąta zabawa - językowe domino

Jak zrobić językowe domino z wykorzystaniem pieczątek? Przygotuj kartoniki w wymiarze kostek domina. Twoje dziecko ma za zadanie odbić pieczątki z obrazkami po lewej stronie kartoników, a po prawej stronie można wpisać słowa w dowolnie wybranym języku obcym. Można przygotować domino tematyczne z określonym rodzajem obrazków po to, aby ćwiczyć i utrwalać słownictwo z różnych dziedzin, ale można też opieczętować karteczki wszelkimi rodzajami obrazków dostępnych na pieczątkach. Trzeba pamiętać, aby na kartoniku zapisywać inne słowa niż widoczny na obrazku przedmiot. Zabawa polega na dopasowywaniu kostek domina językowego. Na przykład do obrazka z jabłkiem dziecko musi dołożyć słowo z innym kartonikiem domina, na którym widnieje słowo "apple". Domino to uniwersalna zabawa dla mniejszych i starszych dzieci. Dokładamy napisy tak, aby pasowały do wystemplowanych obrazków. Porównywanie i dopasowywanie elementów domina ma wiele walorów edukacyjnych.

źródło: Easyteachingideas.blogspot.com

Czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny! Jeżeli jest on atrakcyjną zabawa i ma jeszcze walory edukacyjne tym bardziej! Gry językowe z wykorzystaniem pieczątek uczą dzieci nie tylko dowolnego języka obcego, ale także i rodzimego. Samodzielne wykonanie potrzebnych materiałów do gry uczy precyzji. Odbitki powinny być staranne i postawione w określonych miejscach. Wykorzystanie do zabawy osobistego zaangażowania dziecka uczy je, że wcale nie trzeba drogich zabawek, żeby świetnie spędzać razem czas i czegoś się nauczyć. Podczas grania dziecko uczy się zdrowej rywalizacji. Nie zwlekaj więc. Zamów pieczątki i w pochmurne dni skorzystaj z naszych pieczątkowych podpowiedzi!

Przelew online
Znajdź nas: